لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۵

ترامپ: آمریکا در مبارزه شجاعانه مردم ایران برای آزادی، در کنار آنها است‎‎


دونالد ترامپ ، رییس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سه شنبه ،۱۰ بهمن، در سخنرانی خود در کنگره دربارهٔ وضعیت عمومی کشور بار دیگر از توافق هسته ای با ایران انتقاد کرد و گفت، آمریکا در مبارزه مردم ایران برای آزادی، در کنار آنها ایستاده‌است.

بخش اصلی سخنرانی دونالد ترامپ به تشریح دستاوردهای سیاسی و اقتصادی یک ساله دولت وی اختصاص داشت.

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنرانی خود اظهار داشت: همان‌طور که ما در حال تقویت روابط دوستانه با جهان هستیم به صراحت دربارهٔ دشمنانمان نیز روشنگری می‌کنیم.

وی در ادامه در خصوص اعتراضات اخیر در ایران گفت: وقتی مردم ایران علیه جنایات حکومت دیکتاتور فاسد قیام کردند، من ساکت نماندم. آمریکا در مبارزه شجاعانه مردم ایران برای آزادی، در کنار آنها ایستاده‌است.

تهران و بیش از ۱۰۰ شهر ایران به مدت یک هفته در اوایل دی ماه سال جاری شاهد تجمع‌های اعتراضی علیه وضعیت اقتصادی و سیاست‌های حکومت بودند. در این اعتراضات گسترده‌ شعارهای تندی علیه رهبران و سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی سر داده شد. دراین اعتراضات دست کم ۲۵ نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

دونالد ترامپ در ۹ دی ماه تاکید کرده بود که شهروندان معترض در ایران از فساد حکومت به ستوه آمده‌اند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:19 0:00
لینک مستقیم

توافق هسته ای با ایران

رییس جمهوری آمریکا همچنین گفت، من از کنگره خواسته ام که ایراد های اساسی توافق هسته‌ای وحشتناک (با ایران) را برطرف کند.

دونالد ترامپ از منتقدان توافق هسته ای شش قدرت جهانی با ایران، برجام است و بارها این توافق را «بدترین» توافق در تاریخ آمریکا توصیف کرده است.

آقای ترامپ روز ۲۲ دی‌ماه «برای آخرین بار» تعلیق تحریم‌های اتمی ایران را تمدید کرد و از شرکای اروپایی واشنگتن خواست که «ایرادهای» برجام را برطرف کنند.

در سال ۱۳۹۴ ایران و شش قدرت جهانی یعنی؛ آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان به توافقی درباره محدود کردن برنامه هسته ای ایران دست یافتند.

سیاست خارجی

دونالد ترامپ در ادامه سخنرانی خود به دستاوردهای نبرد با گروه حکومت اسلامی، داعش اشاره کرد و گفت: من با افتخار می‌گویم ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا توانسته است که تقریبا صد درصد قلمرو تحت کنترل این گروه در عراق و سوریه را آزاد کند.

وی تاکید کرد که نبرد با تروریسم ادامه خواهد داشت.

دونالد ترامپ همچنین به چالش های پیش روی آمریکا در عرصه بین المللی اشاره کرد و اظهار داشت: در گوشه و کنار جهان ما با حکومت های سرکش، گروه‌های تروریستی و رقبایی مانند چین و روسیه روبه رو هستیم که منافع، اقتصاد و ارزش های ما را به چالش می‌کشند.

رئیس جمهوری آمریکا خواستار افزایش بودجه دفاعی کشور برای مواجه با این چالش ها شد.

دستاوردهای اقتصادی یکساله دولت

دونالد ترامپ در آغاز سخنرانی اش به کارنامه یکساله دولت خود پرداخت و گفت: بیکاری در (کل کشور) به پایین ترین سطح در ۴۵ سال اخیر رسیده است. و مایه افتخارم است که بگویم میزان بیکاری آفریقایی آمریکایی ها به رکورد پایین ترین سطح رسیده است و بیکاری در بین آمریکایی- اسپانیایی زبان ها نیز به پایین ترین در سطح در طول تاریخ رسیده است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد: همانگونه که ۱۱ ماه پیش در اینجا به مردم وعده دادم، ما بزرگترین اصلاح مالیاتی تاریخ آمریکا را انجام دادیم.

دونالد ترامپ تاکید کرد که قانون مالیات جدید به نفع همه از جمله خانواده ها خواهد بود.

دونالد ترامپ در ادامه خواستار حمایت دمکرات و جمهوریخواهان در کنگره از طرح اصلاح قوانین مهاجرت شد.

طرح مورد نظر رئیس جمهوری آمریکا دارای چهار محور اصلی است که یکی از محورهای آن به مهاجران در چارچوب برنامه موسوم به «داکا» اختصاص دارد.

دونالد ترامپ دراین زمینه تصریح کرد، اصلاح قوانین مهاجرت زمینه ساز اعطای شهروندی به یک میلیون و ۸۰۰ هزار از کسانی خواهد شد که هنگام ورود به آمریکا به همراه والدین خود، سن کمی داشتند.

«داکا» به صدها هزار نفر از کسانی مربوط می‌شود که در کودکی به طور غیرقانونی به آمریکا آورده شده‌اند و اکنون در آستانه اخراج از ایالات متحده قرار دارند.

با استفاده از توییتر و گزارش های رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک/ت.ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG