لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۴۹

ترامپ آمریکا را از معاهده بین‌المللی تجارت اسلحه خارج می‌کند


دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه ۶ اردیبهشت به انجمن ملی سلاح در این کشور گفت که آمریکا را از یک معاهده بین‌الملی فروش سلاح خارج خواهد کرد، معاهده‌ای که باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین، علی رغم مخالفت‌های این انجمن و دیگر گروه‌های محافظه‌کار در سال ۲۰۱۳ امضا کرده بود.

آقای ترامپ که در نشست سالانه اعضای این گروه لابی اسلحه حضور یافته بود، اظهار داشت که قصد دارد وضعیت حقوقی ایالات متعهده به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده تجارت سلاح را تغییر دهد و عضویت آن را باطل کند.

وی خطاب به هزاران نفر از شرکت‌کنندگان در این مراسم که بسیاری از آنها کلاهی قرمز بر سر داشتند با شعار معروف دونالد ترامپ، یعنی «آمریکا را بار دیگر باعظمت سازیم»، گفت: «ما امضای خود را پس می‌گیریم.»

وی همچنین در توییتر این تصمیم خود را دفاع از «حق حاکمیت ملی آمریکا» نامید و تاکید کرد، «ما هیچ گاه اجازه نخواهیم داد که دیوان سالاران خارجی به اصلاحیه دوم [اصل] آزادی‌ها [در قانون اساسی] شما تجاوز کنند.»

انجمن ملی سلاح آمریکا همواره مخالف این معاهده بوده که تلاش می‌کند مقرراتی را بر تجارت ۷۰ میلیارد دلاری سلاح‌های متعارف وضع کند و مانع دستیابی ناقضان حقوق بشر به اسلحه شود.

این گروه لابی‌گر می‌گوید که چنین معاهده‌ای حقوق آمریکایی‌ها در رابطه با اسلحه را نقض می‌کند، دیدگاهی که دولت باراک اوباما آن را رد می‌کرد.

این معاهده در رابطه با صادرات اسلحه از سلاح کوچک گرفته تا تانک است و شامل خرید و فروش‌های داخلی کشورها نمی‌شود. اما با این حال سنای آمریکا نیز هیچ گاه این معاهده را تایید نکرده است.

دونالد ترامپ عنوان کرد که سازمان ملل متحده به زودی نامه رسمی خروج آمریکا از این معاهده را دریافت خواهد کرد. این در حالی است که استفان دوژاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، معاهده بین‌المللی تجارت سلاح را «دستاوردی بزرگ» می‌نامد. دیگر مقامات سازمان ملل نیز می‌گویند که از این تصمیم آقای ترامپ مطلع نبوده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از گروهی که هزینه‌های کمپین‌های انتخاباتی را رصد می‌کند، نوشته که انجمن ملی سلاح در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده ۳۰.۳ میلیون دلار در حمایت از دونالد ترامپ خرج کرد.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ س.ن

دیدن نظرات (۳۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG