لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۱۳

ترامپ توئیت «درخواست اخراج» آنتونی فاوچی را ری‌توئیت کرد


آنتونی فاوچی (راست) از سال ۱۹۸۴ ریاست موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا را برعهده دارد.

پس از آن‌که دکتر آنتونی فاوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، گفت که در صورت اقدام سریع‌تر دولت می‌شد جان تعداد بیشتری از قربانیان را نجات داد، دونالد ترامپ توئیت درخواست استعفای او را ری‌توئیت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از نامزدهای سابق حزب جمهوری‌خواه در انتخابات کنگره آمریکا روز یکشنبه توئیتی با هشتگ «زمان اخراج فاوچی فرا رسیده» منتشر کرد و دلیل این درخواست را مطالبی دانست که دکتر فاوچی در مصاحبه‌های خود عنوان کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در گذشته نیز به جای طرح مستقیم نظرات خود توئیت‌های انتقادی مقامات دولتی و یا رقبای خود را ری‌توئیت کرده است.

ری‌توئیت این نوشته به این گمانه‌زنی دامن زده است که صبر دونالد ترامپ در مورد دکتر فاوچی به پایان رسیده و احتمال دارد او را برکنار کند.

کاخ سفید روز دوشنبه در مورد این توئیت دونالد ترامپ اظهار نظر نکرد.

دکتر آنتونی فاوچی در هفته‌های اخیر به عنوان کارشناس ارشد مبارزه با شیوع ویروس کرونا شهرت و تا حدی محبوبیت پیدا کرده است. او در موارد متعددی سخنان دونالد ترامپ در زمینه مبارزه با شیوع ویروس را تصحیح کرده و یا نظرات کاملا متفاوتی بیان کرده است.

یکی از نمونه‌های برجسته آن تصحیح نظر رئیس‌جمهوری در مورد درمان مبتلایان به کووید-۱۹با هیدرواکسید کلروکین، داروی مقابله با مالاریا، بود.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» روز یکشنبه از دکتر فاوچی در مورد گزارش مفصل روزنامه نیویورک تایمز سئوال کرد که با ارائه مدارکی به این نتیجه رسیده که کاخ سفید هشدارهای سریع نهادها و مسئولان دولتی در مورد شیوع ویروس را جدی نگرفته است.

رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی اذعان کرد که اگر متوقف کردن فعالیت‌های غیرضروری و قرنطینه زودتر اعمال می‌شد جان افراد بیشتری نجات می‌یافت، ولی او در عین حال تاکید کرد که عوامل متعددی در این وضعیت دخیل بوده است.

او گفت: «مسلما اگر ما این نوع اقدامات را زودتر انجام داده بودیم در مقابله با شیوع ویروس جلو می‌افتادیم ولی به نظرم نمی‌توان گفت که فقط به این دلیل ما در وضعیت فعلی هستیم. موضوع خیلی پیچیده‌ای است.»

دکتر فاوچی که قبلا نیز هدف حملات دست راستی‌های افراطی بود پس از این مصاحبه مورد حملات بیشتری قرار گرفت.

دونالد ترامپ در توئیت‌های روز یکشنبه خود گزارش نیویورک تایمز را نيز محکوم و آن را «خبر جعلی» توصیف کرد.

دونالد ترامپ هفته گذشته در یکی از نشست‌های خبری کاخ سفید در مورد ویروس کرونا شخصا مداخله کرد و اجازه نداد دکتر فاوچی به سئوالی در مورد هیدرواکسید کلروکین پاسخ دهد.

جو لوکهارت، مدیر مطبوعاتی بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا در توئیتی نوشت: «او دکتر فاوچی را امروز اخراج نخواهد کرد. ابتدا باید مدتی او را تحقیر کند. و یک نکته مسلم است؛ او (دونالد ترامپ) شجاعت ندارد که شخصا وی را برکنار کند».

آنتونی فاوچی، ۷۹ ساله است و از سال ۱۹۸۴ و در دوران روسای‌جمهوری دمکرات و جمهوری‌خواه ریاست موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا را برعهده داشته است. جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۸ « مدال آزادی» ریاست جمهوری آمریکا را به او اهدا کرد.

نتایج برخی از نظرسنجی‌ها در دوران شیوع ویروس کرونا نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به او بیشتر از دونالد ترامپ اعتماد دارند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG