لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۴۲

ترامپ: چین می‌خواهد من در انتخابات ریاست‌جمهوری شکست بخورم


دونالد ترامپ می‌گوید چین باید خیلی زودتر از این‌ها جهان را در مورد ویروس کرونا آگاه می‌کرد.

دونالد ترامپ می‌گوید مدیریت چین در مقابله با بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ شاهدی است بر این مدعا که پکن «هر آن‌چه بتواند انجام می‌دهد» تا او در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال شکست بخورد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در مصاحبه‌ اختصاصی با خبرگزاری رویترز، چین را هدف شدید حملات خود قرار داد و گفت او در حال ارزیابی گزینه‌های مختلف است تا پکن تبعات اقداماتش را در رابطه با ویروس کرونا ببیند.

او تاکید کرد که او در این زمینه «کارهای زیادی می‌تواند انجام دهد».

آقای ترامپ چین را بابت شیوع ویروس کرونا در جهان که تنها در ایالات متحده به مرگ دست‌کم ۶۲ هزار نفر انجامیده و اقتصاد این کشور را دچار رکود کرده است، مقصر می‌داند.

او که متهم است برای مهار این ویروس در آمریکا دیر اقدام کرده است، به نوبه خود می‌گوید که چین باید خیلی زودتر از این‌ها جهان را در مورد ویروس کرونا آگاه می‌کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا درباره اقدامات تنبیهی احتمالی واشینگتن علیه چین توضیح بیشتری نداد و فقط هشدار داد «خیلی کارها هست که می‌توانیم بکنیم و فعلا باید ببینیم چه اتفاقی افتاده است».

آقای ترامپ می‌گوید به اعتقاد او، چین می‌خواهد جو بایدن، نامزد دمکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر، به پیروزی برسد تا فشاری که او بر چین در رابطه با قراردادهای تجاری و مسائل دیگر وارد آورده است، کاهش یابد.

این اظهارات در حالی است که وزارت خارجه چین گفته است این کشور به دنبال دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیست و امیدوار است واشینگتن نخواهد پکن را وارد این غائله کند.

رهبران چین و ایالات متحده تعهد داده‌اند که هر چه بتوانند انجام می‌دهند تا با همکاری یکدیگر بر بحران ویروس کرونا غلبه کنند. اما با وجود این، واشینگتن و پکن در روزهای اخیر جدال‌های لفظی بسیاری در این رابطه با یکدیگر داشته‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG