لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۱۲

ترامپ پیش‌بینی تازه‌ای از شمار احتمالی قربانیان کرونا در آمریکا ارائه کرد


دونالد ترامپ در بنای یادبود آبراهام لینکلن در واشینگتن با دو مجری از شبکه خبری فاکس به گفت‌وگو نشسته و به پرسش‌های مجازی شماری از شهروندان پاسخ داده است

رئیس‌جمهوری ایالات متحده بار دیگر پیش‌بینی تازه‌ای از شمار احتمالا قربانیان کووید-۱۹ در کشورش ارائه کرده و از بازگشایی تدریجی اماکن و کسب‌وکارها حمایت کرده است.

دونالد ترامپ در گفت‌وگویی با شبکه خبری فاکس این پیش‌بینی را مطرح کرده که تا صد هزار تن از شهروندان آمریکا جان خود را به‌دلیل ابتلا به بیماری ناشی از کرونا ویروس سارس-۲ از دست بدهند.

در فروردین ماه رئیس‌جمهوری آمریکا گفته بود مطابق مدل‌سازی‌های موجود بین ۱۰۰ تا ۲۴۰ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

او البته بعدا گفت برآوردهای تازه رقم کم‌تری را پیش‌بینی می‌کنند.

آقای ترامپ نخستین روز اردیبهشت ماه نیز گفته بود به احتمال زیاد شمار قربانیان شیوع ویروس کرونا در کشورش کم‌تر از برآوردهای پیشین و بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن خواهد بود.

در حال حاضر بیش از ۶۷ هزار تن جان خود را در آمریکا از دست داده‌اند و شمار مبتلایان از ۱.۱ میلیون نفر فراتر است.

دونالد ترامپ می‌گوید شماری بین ۷۵ هزار تا صد هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند، اما «حتی یک نفر هم نباید جانش را از دست دهد».

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین از بازگشایی تدریجی کسب‌وکارها حمایت کرده است: «به‌عنوان یک کشور نمی‌توانیم تعطیل بمانیم، یا این‌که اساسا کشوری در کار نخواهد بود».

ترامپ اظهار کرده است که واکسن علیه ویروس کرونای سارس-۲ تا پایان سال میلادی جاری تولید می‌شود.

پژوهشگران در مورد زمان تولید واکسن نظرات مختلفی دارند، اما به‌ندرت احتمال ساخت و تولید انبوه آن را در بازه زمانی چند ماهه ممکن می‌دانند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده بار دیگر چین را نیز در ایجاد همه‌گیری جهانی متهم کرده و گفته پکن مرتکب «اشتباه وحشتناکی» شده است.

ساعاتی پیش از او نیز وزیر خارجه دولتش گفته بود شواهد در دست دولت او حاکی‌ست موسسه ویروس‌شناسی ووهان چین منشا ویروس کرونا بوده است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس نیز می‌گوید گزارشی را رویت کرده از وزارت امنیت داخلی آمریکا که حاکی‌ست چین برای انباشت نیازمندی‌ها و تدارکات، شدت و سختی ویروس را پنهان کرده بود.

چین اتهام‌های آمریکا را رد کرده است.

مخالفان سیاسی آقای ترامپ و منتقدان به عملکرد او در قبال کووید-۱۹ در ایالات متحده، نیز دولت را متهم کرده‌اند قصد منحرف کردن افکار عمومی داخلی از دیرکرد در اقدامات، یا کاستی‌های مدیریتی خود را دارد.

دونالد ترامپ از سوی دیگر اظهار داشته اگر اقدامات دولت او نبود تا دو میلیون نفر کشته می‌شدند.

منابع: رویترز، اسوشیتدپرس
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG