لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۴۶

ترامپ در سخنرانی «وضعیت کشور» در کنگره چه خواهد گفت؟


دونالد ترامپ

مراسم سخنرانی سالیانه «وضعیت کشور آمریکا» در برابر کنگره آن کشور، روز سه شنبه سی ژانویه برگزار خواهد شد. محور سخنرانی امسال «ساخت آمریکایی امن، قدرتمند و سربلند» عنوان شده‌است.

دونالد ترامپ در حالی سخنرانی سالیانه را ایراد خواهد کرد که دولتش پس از یک تعطیلی سه روزه، حالا با ضرب‌العجلی دو هفته‌ای برای رسیدن به توافقی قطعی بین دمکرات‌ها و جهموری‌خواهان رو‌به‌روست. اگر تا روز هشتم فوریه توافقی در خصوص وضعیت مهاجرانی که در کودکی به آمریکا آورده شدند، بیمه سلامت کودکان و همینطور بودجه دیوار در مرز آمریکا و مکزیک صورت نگیرد، دولت آقای ترامپ یک‌بار دیگر در معرض تعطیلی قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقام‌های ارشد کاخ سفید، سخنرانی امسال رئیس‌جمهوری آمریکا پنج محور اساسی خواهد داشت: کار، زیرساخت‌های بنیادین کشور، وضعیت مهاجرین، تجارت، و امنیت ملی.

کار

باید انتظار داشت که آقای ترامپ به کارنامه یک‌ساله خود در خصوص ایجاد اشتغال و کم‌کردن بی‌کاری ببالد. به گفته این مقام کاخ سفید، کم‌کردن مالیات صاحبان صنایع، افزایش چشمگیر بازار بورس، کم‌شدن میزان بیکاری سیاه‌پوستان و مکزیکی‌تبارها و همینطور زنان (گروه‌های اقلیت) همه از مواردی هستند که در سال اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ اتفاق افتاده‌اند و در این سخنرانی به آنها اشاره خواهد شد.

نمایی از منهتن
نمایی از منهتن

زیرساخت‌های بنیادی

یکی از وعده‌های اصلی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بازسازی و تعمیر زیرساخت‌های فرسوده در سراسر آمریکا بود. اما او تا کنون جزئیات کمی در خصوص این طرح ۱.۷ تریلیون دلاری را اعلام کرده است. انتظار نمی‌رود که او در سخنرانی سالانه‌اش از بازگویی کلیات فراتر رود، اما از آنجا که هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه خواهان این بازسازی‌های سراسری هستند، باید مطمئن بود که صحبت از این نقشه در این سخنرانی جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت.

مرزبان آمریکایی در محل دیدار خانواده‌های جداشده؛ مرز آمریکا و مکزیک
مرزبان آمریکایی در محل دیدار خانواده‌های جداشده؛ مرز آمریکا و مکزیک

وضعیت مهاجرین

آقای ترامپ قطعا در خصوص سرنوشت جوانانی که در زمان کودکی به صورت غیرقانونی و توسط والدینشان به آمریکا آورده‌شده‌اند صحبت خواهد کرد. سرنوشت این جوانان مهاجر بدون مدرک تبدیل به مهره‌ای برای چانه‌زنی بین دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان شده‌است. آقای ترامپ می‌گوید در صورتی اجازه اقامت این افراد را خواهد داد که دمکرات‌ها با بودجه درخواستی وی برای ساختن دیوار در مرز مکزیک موافقت کنند. او همچنین خواستار محدود شدن مهاجرت از طریق ویزای لاتاری است.

انتظار می‌رود که صحبت از عدم برابری در تجارت به خصوص با چین یکی از سرخط‌های سخنرانی آقای ترامپ باشد
انتظار می‌رود که صحبت از عدم برابری در تجارت به خصوص با چین یکی از سرخط‌های سخنرانی آقای ترامپ باشد

تجارت

کمتر چیزی مانند عدم برابری در صادرات و واردات دونالد ترامپ را به خشم می‌آورد. در طول رقابت‌های انتخاباتی و همینطور در یک سال ریاست جمهوری، آقای ترامپ بارها تاکید کرده که میزان واردات محصولات خارجی به آمریکا عادلانه نیست و به گفته او کشور چین در این میان سود بسیار بیشتری می‌برد. انتظار می‌رود که صحبت از این عدم برابری در تجارت به خصوص با چین یکی از سرخط‌های سخنرانی آقای ترامپ باشد.

دونالد ترامپ به‌تازگی اتحادیه اروپا را نیز هدف انتقاد قرار داده و گفته اتحادیه اروپا در زمینه‌های تجاری «رفتار بسیار ناعادلانه‌ای» با کشورش دارد.

امنیت ملی

رویترز می‌گوید با آنکه سخنرانی سالانه رئیس جمهور در خصوص مسائل داخلی است، اما باید انتظار داشت که وی در خصوص افزایش بودجه ارتش و همینطور تهدیدات نظامی کره شمالی و آزمایش‌های موشکی صحبت کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG