لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۶

پوشش همزمان واکنش به حمله موشکی آمریکا و بریتانیا و فرانسه علیه حکومت سوریه


یک سرباز سوری بر ویرانه‌های مرکز تحقیقاتی سوریه در منطقه برزه در شمال دمشق

خلاصه

  • دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، بامداد شنبه در یک سخنرانی زنده اعلام کرد که در هماهنگی با فرانسه و بریتانیا دستور حمله به مراکز تحقیقات و زرادخانه شیمیایی ارتش سوريه را صادر كرده است.
  • او همچنین به روسیه و ایران هشدار داد که به حمایت از حکومت بشار اسد پایان دهند.
  • این حمله موشکی با واکنش‌هایی همراه بوده است. دونالد ترامپ می‌گوید که این حمله نمی‌توانست نتیجه‌ای بهتر از این داشته باشد و پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید همه اهداف در نظر گرفته شده برای این حمله حاصل شده است.
  • پنتاگون، پیشتر گفته بود که در این عملیات مشترک، تأسیسات مرکز تحقیقات علمی در دمشق و دو تأسیسات نظامی و محل نگهداری تسلیحات شیمیایی حکومت سوریه در حمص مورد حمله قرار گرفته‌اند.
  • ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا تصریح کرده که ایالات متحده حملات بیشتری را به سوریه برنامه‌ریزی نکرده است.
  • این در حالی است که روسیه و ایران حملات به سوریه را محکوم کرده اند.

شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه قطعنامه روسیه برای محکوم کردن «تجاوز علیه جمهوری عربی سوریه از سوی آمریکا و متحدانش به دلیل نقض قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل» را رد کرد.

تنها روسیه، چین و بولیوی به این پیش‌نویس رای مثبت دادند و هشت کشور نیز آن را رد کردند. چهار کشور هم رای ممتنع دادند. بدین ترتیب قطعنامه پیشنهادی روسیه مجال طرح در نشست شورای امنیت پیدا نکرد و رد شد.

در حالی که روسیه و سوریه مدعی بودند سامانه‌های دفاعی مستقر در سوریه، دو سوم از موشک‌های شلیک شده از سوی سه قدرت غربی را «منحرف» و شکار کردند، تسنیم، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران ایران، شامگاه شنبه «تصاویر اختصاصی» این خبرگزاری را از یکی از مراکز سوریه که مورد حمله قرار گرفت، منتشر کرد.

تصاویر متعدد این خبرگزاری ایرانی ویرانی شدید و تقریبا صد در صدی را به تاسیساتی که سوریه آن را «پژوهشی» می‌نامید، نشان می‌دهد. تسنیم به نقل از منابع روسی نیز یادآور شد که این مکان‌ها نیز هدف حملات بوده‌اند: مقر تیپ ۱۰۵ گارد ریاست‌جمهوری در دمشق، پایگاه دفاع هوایی در کوه قاسیون، فرودگاه نظامی المزه، مرکز برزه، مقر تیپ ۴۱ نیروهای ویژه، مواضع نظامی در الرحیبه در قلمون شرقی، و الکسوه که همگی در ریف دمشق، پایتخت سوریه هستند.

در گزارش‌های هفته‌های گذشته به نقل از منابع اطلاعاتی منطقه آمده بود که الکسوه در ۱۴ کیلومتری دمشق، محلی است که سرفرماندهی نیروهای اعزامی ایران، شامل خود نظامیان ایران، افغانستانی‌ها و پاکستانی‌های شیعه اعزامی از سوی ایران در آن قرار دارد.

گزارش‌های روزهای اخیر حاکی بود که نیروهای ایرانی و هم‌پیمانانش مراکز شناخته شده خود در سوریه را ترک کرده بودند.

سفیر سوئد در سازمان ملل، که کشورش یکی از اعضای غیر دائم شورای امنیت است، در نشست اضطراری رسیدگی به بحران سوریه تاکید کرد که بشار اسد باعث و بانی یکی از فجیع‌ترین حملات ضد انسانی شده است.

وی افزود: جنگ کنونی در سوریه حتی از جنگ جهانی دوم نیز طولانی‌تر شده است.

کارن پیرس، سفیر بریتانیا در سازمان ملل، در نشست ویژه شورای امنیت در خصوص بحران سوریه، در پاسخی تند به اظهارات سفیر روسیه گفت که «ما با سلسله‌ای طولانی از نقض قوانین بین‌الملل» از سوی کسانی که «کوچک‌ترین عذاب وجدان، کوچکترین حس ندامت و کمترین قبول مسئولیت در ارتکاب اقدمات بی‌شرمانه» نداشته‌اند، روبرو بودیم؛ «کسانی که حقایق را انکار می‌کنند؛ افکار را گمراه می‌کنند و اطلاعات نادرست منتشر می‌کنند».

سفیر بریتانیا افزود: «از روسیه هیچ موعظه اخلاقی در مورد «نقض قوانین بین‌المللی» نمی‌پذیریم».

بیشتر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG