لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۵۸

شکایت ترامپ از بانک‌ها برای جلوگیری از «دسترسی کنگره به اطلاعات مالی خانواده‌اش»


دونالد ترامپ و فرزندانش (از راست): ایوانکا، دونالد جونیور و اریک

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، و خانواده‌اش دادخواستی را علیه دویچه بانک و بانک کپیتال وان تنظیم کرده‌اند تا از این طریق مانع دسترسی کنگره آمریکا به سوابق اقتصادی و بانکی خود شوند.

این دادخواست را آقای ترامپ همراه با فرزندانش، دونالد جونیور، اریک و ایوانکا و بنیاد ترامپ روز دوشنبه ۹ اردیبهشت تحویل دادگاه فدرال نیویورک دادند.

دو کمیته مجلس نمایندگان آمریکا اوایل ماه آوریل مدیران دویچه بانک و چندین موسسه اقتصادی دیگر را برای انجام تحقیقات پیرامون سوابق اقتصادی رئیس‌جمهوری آمریکا احضار کرده بودند.

همان زمان آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا و از چهره‌های دمکرات، گفته بود که این احضاریه بخشی از تحقیقات در رابطه با «ادعای دخالت احتمالی خارجی در فرایندهای سیاسی ایالات متحده» است.

وی عنوان کرده بود که می‌خواهد بداند آیا روسیه از پول کثیف برای معاملات بازرگانی با بنیاد ترامپ استفاده کرده است یا نه.

دونالد ترامپ می‌خواهد یک قاضی فدرال حکم دهد که این احضاریه‌ها غیرقانونی و غیرقابل اجرا هستند.

در دادخواست آقای ترامپ و خانواده او آمده است: «این احضاریه‌ها جهت آزار و اذیت رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ صادر شده که به جست‌وجو در امور شخصی اقتصادی و ‌تجاری وی دست بزنند و به اطلاعات خصوصی او و خانواده‌اش دست یابند تا به هر طریقی به موقعیت سیاسی وی لطمه بزنند».

این دادخواست همچنین کمیته‌های اطلاعاتی و خدمات اقتصادی مجلس نمایندگان آمریکا را «به نادیده گرفتن محدودیت‌های کنگره جهت تحقیقات» و صدور احضاریه متهم می‌کند.

پیش از این نیز اریک ترامپ، معاون مدیرعامل بنیاد ترامپ، این احضاریه‌ها را نمونه‌ای از «سوءاستفاده» دمکرات‌ها از قدرت توصیف کرده بود.

در این حال دویچه بانک تاکید کرده که خود را متعهد می‌داند تا با نهادهایی که از اختیار قانونی برخوردارند همکاری مناسب را بکند و اطلاعات لازم را در اختیارشان بگذارد.

دویچه بانک تاکنون میلیون‌ها دلار به بنیاد ترامپ وام داده است.

منبع: خبرگزاری آسوشیتدپرس/ س.ن/ ک.ر

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG