لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۰۲

ترامپ از بریتانیا خواست در صورت لزوم بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود


رئیس‌جمهوری ایالات متحده قرار است ۱۳ خرداد برای دیداری چند روزه به بریتانیا سفر کند

رئیس‌جمهوری ایالات متحده از بریتانیا خواسته در مذاکرات با اتحادیه اروپا سخت‌گیرانه عمل کند و در صورت لزوم نیز بدون توافق از این اتحادیه خارج شود.

با گذشت سه سال از همه‌پرسی در بریتانیا مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا، این کشور هنوز نتوانسته به توافقی فراگیر و جامع برسد. ترزا می، نخست‌وزیر نیز، پس از ناکامی در گرفتن رای پارلمان کشورش برای طرح خود، از سمت نخست وزیری استعفا کرده‌است.

اظهارات تازه آقای ترامپ که روز ۱۱ خرداد ماه در «تایمز» منتشر شده، یک روز پس از آن است که سخنان حمایت‌آمیز او از بوریس جانسون، با واکنش‌ها و بازتاب گسترده‌ روبه‌رو شد.

او از آقای جانسون برای پست نخست‌وزیری بریتانیا حمایت کرده‌است.

بوریس جانسون از جمله سیاست‌مدارانی‌ست که معتقد هستند بریتانیا باید بدون هیچ معامله‌ای از اتحادیه اروپا خارج شود تا آنها مجبور شوند «معامله بهتری» را پیشنهاد کنند.

جانسون وزیر خارجه پیشین بریتانیا، از نامزدهای رهبری حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیری است.

حمایت لفظی ترامپ از بوریس جانسون، با انتقاد جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا روبه‌رو شده که این حمایت را «دخالت غیر قابل قبول» در امور داخلی کشورش توصیف کرده‌است.

پیش از این جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز تاکید کرده بود دولت ترامپ خواستار آن است که رای همه‌پرسی موسوم به «برگزیت» در سال ۲۰۱۶ فرجام یابد و بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود.

آقای بولتون در مصاحبه‌ای با روزنامه تلگراف برگزیت را «یک فرصت» توصیف کرده و می‌گوید بریتانیا به واسطه آن می‌تواند «یک کشور قدرتمند و مستقل» شود.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده قرار است روز ۱۳ خرداد برای دیداری چند روزه به بریتانیا سفر کند.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، در جریان یک همه‌پرسی در سال ۲۰۱۶ مطرح شد و با حدود ۵۲ درصد آرا به سود هواداران خروج پایان یافت.

طی سال‌های گذشته این موضوع همچنان به عنوان یکی از حساس‌ترین مسائل بریتانیا، واکنش‌های گوناگونی را سبب شده و حمایت از «برگزیت» و مخالفت با آن نیز ادامه پیدا کرده‌است.

در تازه‌ترین انتخابات پارلمان اروپا در بریتانیا، حزب برگزیت، که خواستار خروج است، به پیروزی رسید و ۲۹ کرسی را از آن خود کرد، اما سه حزب بعدی، یعنی لیبرال‌ها، حزب کارگر و سبزها، که از هواداران اتحادیه به‌شمار می‌روند، نیز موفق به کسب ۳۳ کرسی شدند. حزب محافظه‌کار نیز چهار کرسی به‌دست آورد.

تایمز، سان، رویترز، رادیو فردا/ت

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG