لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۲۱

حزب النهضه بیشترین کرسی‌های پارلمان تونس را به خود اختصاص داد


محل شمارش آرای انتخابات پارلمانی تونس.

کمیسیون انتخاباتی تونس چهارشنبه ۱۷ مهرماه اعلام کرد، حزب اسلام‌گرای میانه‌روی النهضه در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه توانسته است بیشترین کرسی‌ها را به خود اختصاص دهد و در پارلمان آینده این کشور ۵۲ نماینده خواهد داشت.

به گزارش رویترز، حزب «قلب تونس» که موسس آن حزب نبیل القروی است، ۳۸ کرسی از پارلمان تونس را کسب کرده است. پارلمان تونس ۲۱۷ کرسی دارد. نبیل القروی که از او به عنوان غول رسانه ای تونس یاد می شود، یکی از نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس است.

طبق این گزارش جریان‌هایی مانند حزب«دمکراتیک «التيار» ۲۲ کرسی، ائتلاف الكرامه ۲۱ کرسی ، حزب الحر ۱۷ کرسی و حزب «تحيا تونس» ۱۴ کرسی را به خود اختصاص داده‌اند.

تلویزیون دولتی تونس بیانیه کمیسیون انتخابات این کشور در خصوص نتایج انتخابات پارلمانی را پخش کرده است.انتخابات پارلمانی تونس روز یکشنبه ۱۴ مهرماه برگزار شد.

رویترز می‌گوید، نتایج اعلام شده توسط کمیسیون انتخابات تونس به نتایج نظرسنجی‌های قبل از انتخابات بسیار نزدیک بود.

به رغم این که حزب النهضه در انتخابات امسال توانست اول شود اما نسبت به انتخابات پارلمانی دوره قبل تعدادی از کرسی‌های خود را از دست داده است.

در انتخابات سال ۲۰۱۴ حزب النهضه ۱۷ کرسی بیشتر کسب کرده بود. در آن انتخابات پارلمانی، یک ائتلاف سکولار اول شد، ولی این ائتلاف دچار اختلاف شد و از بین رفت.

بعد از اعتراضات مردمی و سرنگونی دولت زین العابدین بن‌علی در سال ۲۰۱۱، اولین دور انتخابات آزاد ریاست جمهوری تونس در سال ۲۰۱۴ برگزار شد. از آن زمان تاکنون حزب النهضه در چند دولت ائتلافی حضور داشته است.

رویترز می‌گوید با توجه به این که هیچ از احزاب اکثریت قاطعی به دست نیاورده‌اند، هرگونه بن بست سیاسی برای تشکیل دولت آینده، تلاش‌ها در تونس برای کاهش کسری بودجه و مقابله با بیکاری ۱۵ درصدی در این کشور را با چالش جدی مواجه خواهد کرد.

همچنین دادگاه تجدید نظر تونس هم روز چهارشنبه به آزادی نبیل القروی، نامزد مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری رای داده است.

نبیل القروی کمی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ شهریور گذشته بازداشت شد. دلیل بازداشت او پولشویی و فرار از مالیات اعلام شد. اما او همه اتهامات را رد کرده بود.

با استفاده از رویترز؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG