لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۳۰

ترکیه تهدید کرد در شمال شرق سوریه به تنهایی دست به عملیات نظامی می‌زند


رجب طیب اردوغان می‌گوید: «ما درباره شرق رود فرات همه گونه هشداری به طرف‌های مربوطه داده‌ایم و به اندازه کافی صبور بوده‌ایم».

رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه ۱۳ مهر هشدار داد این کشور در شمال شرق سوریه، منطقه‌ای که نیروهای ایالات متحده در آن مستقر هستند، دست به عملیات نظامی خواهد زد.

به گفته رجب طیب اردوغان، عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای کرد که از حمایت ایالات متحده برخوردار هستند، «ممکن است امروز یا فردا» آغاز شود.

رهبر ترکیه پیش از این بارها ناخرسندی خود را از سیاست واشینگتن در حمایت از گروه‌های کرد در سوریه ابراز کرده بود. اما تهدیدهای او در حالی ادامه یافته که آنکارا تابستان امسال برای گشت‌های نظامی مشترک در شمال شرق سوریه و دور راندن شبه‌نظامیان کرد از مرز ترکیه، با واشینگتن به توافق رسیده بود.

آقای اردوغان افزود: «ما درباره شرق رود فرات همه گونه هشداری به طرف‌های مربوطه داده‌ایم و به اندازه کافی صبور بوده‌ایم».

این اظهارات در حالی است که سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه تاکید دارد که این گروه به توافق میان ترکیه و ایالات متحده برای حفظ ثبات در منطقه پایبند بوده است.

مصطفی بالی روز شنبه در توئیتر نوشت: «اما تردید نداریم که برای دفاع از خود و مردم‌مان پاسخ هر حمله‌ای از جانب ترکیه را بدهیم حتی اگر به یک جنگ تمام عیار در همه نواحی مرزی منجر شود».

ترکیه یگان‌های کرد مدافع خلق را گروهی تروریستی می‌داند و خواستار قطع حمایت ایالات متحده از آنهاست. این گروه که پیوندهایی با نیروهای دمکراتیک سوریه دارد، هسته اصلی جریان مورد حمایت آمریکا در نبرد علیه داعش را تشکیل می‌داد.

ترکیه و ایالات متحده بر سر گستره منطقه‌ای که قرار است در آن گشت نظامی مشترک صورت گیرد، با هم اختلاف‌نظر دارند.

ترکیه می‌خواهد که سربازانش تا عمق سی کیلومتری خاک سوریه بتوانند گشت‌زنی داشته باشند. اما کردها و ایالات متحده گستره این منطقه را تنها ۱۴ کیلومتری عمق خاک سوریه می‌دانند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز/ س.ن/ ک.ر

دیدن نظرات (۲۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG