لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۵۱

اردوغان اعلام کرد انتخابات زودرس ترکیه تیر ماه برگزار می‌شود


رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی کشور یک سال زودتر از موعد مقرر در ۲۴ ژوئن برابر با سوم تیر امسال برگزار خواهد شد. آقای اردوغان افزود ترکیه باید هر چه سریع‌تر به نظامی تغییر یابد که اختیارات قوه مجریه در دست رییس جمهور باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای اردوغان پس از گفتگو با دولت باحچلی رهبر حزب ملی گرای حرکت ملی که یک روز پیش احتمال برگزاری انتخابات زودرس را مطرح کرده بود، این خبر را اعلام کرد.

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه قبلا قرار بود در نوامبر سال ۲۰۱۹ برگزار شود.

آقای اردوغان در یک سخنرانی که بطور زنده از تلویزیون پخش شد گفت: «با وجودی که رییس جمهور و دولت با هماهنگی کامل مشغول کار هستند ولی در هر گامی که برمی داریم با بیماری‌های نظام قبلی روبرو هستیم.»

وی اضافه کرد: «به خاطر تحولات در سوریه و نقاط دیگر ضروری است که هر چه سریع‌تر نظام جدید ریاست جمهوری را اجرا کرده و در مورد آینده کشور با نیروی بیشتری گام برداریم. ما تقاضای آقای باحچلی را با نهادها و مقامات مسئول در میان گذاشتیم. ما به این توافق رسیدیم که برخورد ما با انتخابات زودرس باید مثبت باشد.»

خبرگزاری رویترز می افزاید که بعد از اعلام این خبر ارزش لیر واحد پول ترکیه تاحدی تقویت شد و حوالی ساعت یک بعداز ظهر به وقت گرینویچ بهای آن در برابر دلار به حدود ۴.۰۶ افزایش یافت.

دولت ترکیه در گذشته احتمال برگزاری انتخابات زودرس را رد کرده بود. آقای اردوغان در همه پرسی سال گذشته برای تغییر قانون اساسی و دادن اختیارات بیشتر به مقام ریاست جمهوری با برتری اندکی در آرا به پیروزی رسید. ولی افزایش اختیارات ریاست جمهوری قبل از انتخابات بعدی اجرا نخواهد شد.

انتظار می‌رود حزب ملی گرای کوچک حرکت ملی به رهبری دولت باحچلی در انتخابات پارلمانی آینده ترکیه با حزب عدالت و توسعه به رهبری آقای اردوغان ائتلاف کند.

برخی از سرمایه گذاران از مدتی پیش به خاطر نگرانی از مشکلات دولت برای حفظ نرخ رشد اقتصادی ترکیه احتمال برگزاری انتخابات زودرس را در نظر گرفته‌اند. نرخ رشد اقتصادی ترکیه در سه ماهه پایانی سال گذشته حدود ۷.۳ درصد بود.

XS
SM
MD
LG