لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۳۸

همه‌گیری کرونا؛ اردوغان با کناره‌گیری وزیر کشور ترکیه مخالفت کرد


کناره‌گیری سلیمان سویلو پس از انتقادها از تصمیم او برای اعلام ناگهانی محدودیت‌های ترددی و پیامدهای آن صورت گرفته بود.

رئیس‌جمهوری ترکیه از پذیرش کناره‌گیری سلیمان سویلو، وزیر کشور دولت، خودداری کرده‌است. آقای سویلو در پی رخدادهای مربوط به اعلام ممنوعیت‌های آمد و شد در پیوند با شیوع کرونا از مقام خود کناره‌گیری کرده بود.

کناره‌گیری سلیمان سویلو پس از انتقادها از تصمیم او برای اعلام ناگهانی محدودیت‌های ترددی و پیامدهای آن صورت گرفت.

وزیر کشور ترکیه روز جمعه ۴۸ ساعت محدودیت در شهرهای عمده ترکیه اعلام کرد؛ اما این موضوع دو ساعت پیش از آغاز قرنطینه اعلام شد و در نتیجه موجی از شهروندان را روانه فروشگاه‌ها کرد.

خیابان‌ها در آنکارا و استانبول نیز مملو از مردمی شده بود که به‌دلیل نگرانی از کمبود نیازمندی‌ها، راهی مغازه‌ها، نانوایی‌ها و مراکز خرید شده بودند.

هجوم مردم به اماکن عمومی و فروشگاه‌ها خود بر نگرانی‌ها از انتقال و شیوع بیشتر ویروس کرونا افزوده است.

سلیمان سویلو در بیانیه کناره‌گیری خود گفته این رخدادها «هم‌راستا با مدیریت درست مقابله با کرونا نبود» و او «کاملا مسئولیت اجرای این اقدامات» و پیامدهای آن را برعهده می‌گیرد.

از جمله منتقدان به نحوه اعلام ممنوعیت‌ها، شهردار استانبول، از چهره‌های شاخص مخالف دولت است. اکرم امام‌اغلو البته خود خواستار قرنطینه شهر شده بود، اما به زمان کوتاه اعلام محدودیت‌ها و این‌که پیشاپیش خبری به او داده نشده بود، اعتراض کرده‌است.

با این حال رئیس‌جمهوری ترکیه از پذیرش این کناره‌گیری خودداری کرده است: «او در مقام خود باقی می‌ماند».

سلیمان سویلو از تابستان ۱۳۹۵، پس از کودتای نافرجام ولی مرگبار علیه رجب طیب اردوغان، به هدایت وزارت کشور برگزیده شد.

ترکیه در حدود ۵۷ هزار مورد رسمی ابتلا به کووید-۱۹ را ثبت کرده‌است، در حالی که به گفته مقام‌های وزارت بهداشت آن کشور ۱۲۰۰ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

با وجود آشفتگی‌های اولیه پس از اعلام مقررات قرنطینه، اما در مجموع ساعت‌های بعد از آن تا نیمه شب یک‌شنبه، که محدودیت‌ها پایان یافت، عمدتا در آرامش سپری شده است.

منابع: رویترز و خبرگزاری فرانسه

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG