لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۰۶

آخرین زورآزمایی اپوزیسیون ترکیه در آستانه انتخابات


شمار هواداران محرم اینجه که روز شنبه به خیابان‌های استانبول آمدند دست‌کم یک میلیون نفر عنوان شده است

در حالی که ترکیه آماده برگزاری انتخابات همزمان پارلمان و ریاست جمهوری در روز یکشنبه سوم تیرماه می‌شود، آخرین کمپین خیابانی رقیب اصلی رجب طیب اردوغان در شهر استانبول با استقبال «عظیمی» مواجه شده است.

محرم اینجه، رقیب اصلی اردوغان و نماینده حزب جمهوری‌خواه خلق که چندین حزب دیگر نیز وارد ائتلاف با آن شده است، در جریان سخنرانی روز شنبه در میدان «مال تپه» استانبول گفت که هم اکنون پنج میلیون نفر در این میدان حضور دارند، اما شبکه‌های تلویزیونی کشور این حادثه را پوشش نمی‌دهند.

سخنرانی وی به صورت آنلاین از شبکه یوتیوب کمپین انتخاباتی این نامزد پخش شد. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی ترکیه نیز عدم پخش سخنرانی آقای اینجه از شبکه‌های تلویزیونی را تایید و نسبت به آن اعتراض کرده‌اند.

این صد و هفتمین و آخرین سخنرانی انتخاباتی آقای اینجه است که در شهرهای مختلف ترکیه انجام شده و گزارش‌ها حاکی است که در شهرهای بزرگ اقبال وی به پیروزی زیاد است.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده است که بسیاری از کارشناسان و ناظران، رسانه‌های کشور را به جانبداری از دولت اردوغان متهم می‌کنند. در حالی که سخنرانی‌های اردوغان به صورت زنده و گسترده از شبکه‌های تلویزیونی کشور پخش می‌شود، رسانه‌ها اغلب سخنرانی دیگر نامزدها را پوشش نمی‌دهند.

خبرگزاری رویترز درباره تجمع «۵ میلیون نفر» در سخنرانی آقای اینجه می‌نویسد که نمی‌توان دقیقا رقم افراد حاضر را ارزیابی کرد، اما تصاویر و فیلم‌هایی که در فضای مجازی منتشر شده حاکی از حضور جمعیت عظیم در سخنرانی وی است.

پلیس ترکیه شمار کسانی را که طی سخنرانی آقای اینجه در میدان «مال تپه» تجمع کرده بودند دست‌کم یک میلیون نفر اعلام کرده است.

رویترز می‌نویسد که در بخش دیگری از شهر استانبول، کمپین انتخاباتی اردوغان بود و وی طی سخنرانی در حضور ده‌ها هزار هوادار خود اعلام کرد که «ترکیه با این سیستم موجود اوج خواهد گرفت. با همین سیستم ما به اهدافی دست پیدا خواهیم کرد که دیگران تصور آن را نیز نمی‌کنند».

وی همچنین قول داد که سلامت کامل انتخابات تضمین شود. با این حال، اوپوزیسون ترکیه نیم میلیون ناظر انتخاباتی و داوطلب را برای کنترل مراکز آرا بسیج کرده‌اند.

اردوغان طی ۱۶ سال گذشته پست‌های ریاست جمهوری و نخست وزیری کشور را در دست داشته است. در این مدت اقتصاد ترکیه با سرعتی بالا در حال شکوفایی بوده و تولید ناخالص داخلی از حدود ۲۰۰ میلیارد دلار به بالای ۹۰۰ میلیارد دلار صعود کرده است.

اما با گذشت زمان و تحکیم قدرت وی از یک طرف و تغییراتی که در قانون اساسی کشور داده شد، همچنین بازداشت‌ها و تسویه گسترده مخالفان از پست‌های دولتی، گفته می‌شود که سیستم اداری ترکیه به سمت ایجاد یک دولت تمامیت‌خواه در حرکت است.

از طرفی طی ماه‌های گذشته، اقتصاد ترکیه با تلاطم مواجه بوده و ارزش پول ملی، لیر، به شدت سقوط کرده که موجی از نارضایتی‌ها را دامن زده است.

خبرگزاری دولتی ترکیه، آناتولی، گزارش داده است که بیش از ۶۰۰ روزنامه‌نگار خارجی انتخابات ترکیه را پوشش خواهند داد.

بیش از ۵۶ میلیون شهروند واجد حق رای می‌توانند به یکی از شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری و نامزدهای پارلمان رای دهند.

بر اساس این گزارش، فروش مواد الکلی از صبح ساعت شش صبح تا نصف شب روز یکشنبه ممنوع است و نوشیدن آن در اماکن عمومی نیز قدغن شده. ورود با موبایل و دوربین فیلمبرداری به اماکن مخصوص رای دهی نیز ممنوع شده است.

منابع: خبرگزاری رویترز، آناتولی، شبکه‌های اجتماعی، رادیو آزادی/ رادیو اروپای آزاد؛د.خ/س.ن
XS
SM
MD
LG