لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۴۱

اوج‌گیری خرید مسکن توسط ایرانی‌ها در ترکیه به رغم شیوع کرونا


نمایی از استانبول

آمارهای رسمی ترکیه حاکی از اوج‌گیری خرید مسکن توسط ایرانیان در ترکیه، حتی در دوران شیوع کرونا است.

مرکز آمار ترکیه جمعه گزارش سه ماهه ابتدایی سال جاری را منتشر کرد که می‌گوید ایرانیان در ماه گذشته، مارس، ۴۶۵ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده و در صدر لیست مشتریان خارجی مسکن ترکیه قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش در سه ماهه ابتدایی، ایرانی‌ها ۱۸۶۴ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده و در این دوره زمانی نیز صدرنشین لیست مشتریان خارجی خانه بوده‌اند.

قبلا عراق جایگاه اول را داشت، اما طی ماه‌های فوریه و مارس، خرید مسکن در ترکیه توسط ایرانی‌ها از عراقی‌ها فراتر رفت.

ماه گذشته شیوع کرونا در ترکیه آغاز شد و آمارهای رسمی نشان می‌دهد که کل فروش منزل به خارجی‌ها در این ماه نسبت به مارس پارسال مقدار اندکی کاهش یافته است که علت آن اوج‌گیری خرید خانه توسط ایرانی‌ها بوده است.

در ایران کرونا بسیار زودتر از ترکیه شیوع یافت و این کشور به سرعت مرزها با ایران را بست.

با این حال، آمارها نشان می‌دهد خرید خانه توسط ایرانی‌ها در ماه مارس سال جاری نسبت به مارس پارسال نزدیک ۴۰ درصد و نسبت به مارس ۲۰۱۸ تقریبا سه برابر شده است.

ترکیه در سه ماهه سال جاری میلادی بیش از ۱۱ هزار مسکن به خارجی‌ها فروخته است. بدین ترتیب ایرانیان مشتری ۱۷ درصد از کل منزل‌هایی بوده‌اند که در ترکیه به خارجی‌ها فروخته شده است.

پارسال ایرانیان ۵ هزار و ۴۲۳ واحد مسکن از ترکیه خریداری کرده و سهمی کمتر از ۱۲ درصدی از بازار مسکن ترکیه برای مشتریان خارجی‌ داشتند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG