لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۳۸

رویترز: گسترش عملیات ترکیه پیکارجویان کرد در شمال عراق


وزیر دفاع ترکیه در جریان بررسی نقشه عملیات نظامی این کشور در شمال عراق (عکس از وزارت دفاع ترکیه)

یک مقام ترکیه گفته است این کشور عملیات نظامی علیه پیکارجویان کرد را به مناطق عمقی تر در شمال عراق گسترش داده و در این مناطق پایگاههای نظامی احداث کرده است.

خبرگزاری رویترز می گوید ارتش ترکیه در حملات خود به پایگاه‌های پیکارجویان کرد در مناطق کوهستانی از پهپادهای نظامی استفاده می‌کند.

این گزارش می‌افزاید، عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق به نسبت تهاجم این کشور به شمال سوریه توجه کمتری جلب کرده چون نیروهای ترکیه از سال‌ها پیش در شمال عراق حضور داشتند.

پس از سال‌ها درگیری‌های خونین در خاک ترکیه راهبرد این کشور انتقال کانون درگیری‌ها به خارج از مرزهای خود بوده است.

نبرد مسلحانه بین پیکارجویان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) با نیروهای دولتی از اواسط دهه ۸۰ میلادی آغاز شد و تاکنون حدود ۴۰ هزار نفر در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده اند. نواحی کوهستانی شمال عراق در جوار مرز با ترکیه و ایران پایگاه اصلی نیروهای پ ک ک بوده است.

در پی شکست آتش بس و مذاکرات صلح در سال ۲۰۱۵ دولت رجب طیب اردوغان تصمیم گرفت به قول خودش با ریشه‌های این بحران برخورد کند. یک مقام دولت ترکیه به خبرگزاری رویترز گفت:«هدف این راهبرد جدید نابود کردن تهدید در مبدا آن است.»

این مقام که حاضر نشد نامش در گزارش قید شود گفت، در عملیات تهاجمی زمینی که از ۱۷ ژوئن آغاز شد نیروهای مسلح ترکیه تا عمق ۴۰ کیلومتری خاک عراق پیشروی کرده و بیش از ۳۰ پایگاه موقتی در این مناطق احداث کرده اند.

هدف این عملیات تصرف مخفیگاه‌های پ ک ک در جوار مرز با ترکیه، قطع خطوط تدارکاتی آنها بین عراق و سوریه و فراهم کردن امکانات برای یک تهاجم احتمالی به پایگاههای اصلی این گروه در کوهستان قندیل است که در مرز عراق و ایران قرار دارد.

به دلیل عدم دسترسی به این منطقه تایید مستقل ادعاهای ترکیه در مورد پیشروی و پیروزی‌های نظامی آن کشور مقدور نیست ولی کارشناسان و مقامات کرد عراقی می گویند ابعاد حملات هوایی و تهاجم زمینی نیروهای ترکیه بسیار گسترده تر از عملیات‌های قبلی آن کشور است.

دولت عراق در اعتراض به این حملات ماه گذشته سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرد ولی دولت مرکزی عراق در اقلیم کردستان اختیارات محدودی دارد و دولت اقلیم کردستان نیز معمولا از تحریک ترکیه پرهیزکرده و با آن مماشات می کند.

یک مقام اقلیم کردستان عراق به خبرگزاری رویترز گفت:«بغداد در این زمینه سکوت کرده و ما هم ناگزیر هستیم سکوت کنیم چون درغیر اینصورت ممکن است مناسبات با ترکیه متشنج شود.»

قبل از حمله اخیر ترکیه به شمال عراق این کشور طی سه سال گذشته سه عملیات گسترده علیه نیروهای کرد در شمال سوریه انجام داد و بعد نیروهای خود را برای جلوگیری از پیشروی ارتش سوریه در ناحیه ادلب مستقر کرد.

درعين حال ترکیه در شرق مدیترانه حضور خود را تقویت کرده و با ارسال تسلیحات و نیروهای مسلح از جمله شورشیان سوی به لیبی توانست حملات نیروهای ژنرال خلیفه حفتر به شهر طرابلس را دفع کند. ترکيه علاوه بر این در سالهای اخیر در خلیج فارس و شاخ آفریقا نیز پایگاههای نظامی دایر کرده است.

دخالت‌های نظامی ترکیه در خارج از مرزهای خود حکومت‌های رقیب در سطح منطقه، به خصوص مصر و امارات متحده عربی را نگران کرده و منتقدان و مخالفان داخلی رجب طیب اردوغان می گویند هدف او از این اقدامات منحرف کردن افکار عمومی از بحران اقتصادی و تضعیف سیاسی حزب عدالت و توسعه پس از ۱۷ سال حکومت بر کشور است.

پژوهشکده گروه بین المللی بحران می گوید تلفات حزب کارگران کردستان ترکیه ( پ ک ک ) در عراق طی سال گذشته افزایش یافت و تعداد قابل توجهی از پیکارجویان با تجربه این گروه در حملات هوایی هدفمند و پهپادی کشته شدند.

طبق آمارهای این پژوهشکده از سال ۲۰۱۵ که نبرد مسلحانه بین نیروهای ترکیه و پ ک ک از سر گرفته شد تاکنون ۵ هزار نفر کشته شده اند و حدود ۱۰ درصد از این موارد در شمال خاک عراق روی داده است. ولی در سال جاری میلادی تلفات در خاک عراق به حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.

کارشناسان معتقدند که عامل تعیین کننده در تداوم عملیات ترکیه در شمال عراق میزان پیروزی و کارایی آن است و نه واکنش بغداد. دولت عراق بسیار ضعیف تر از آن است که بتواند ترکیه و یا سایر کشورهای همسایه را به احترام به تمامیت ارضی خود وادار کند.

منبع رویترز؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG