لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۵۷

پوتین از گا‌م‌های مشترک روسیه و ترکیه در ادلب سوریه خبر داد


ولادیمیر پوتین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک و رجب طیب اردوغان.

ولادیمیر پوتین سه شنبه پنجم شهریور گفت، روسیه و ترکیه توافق کردند تا گام‌های مشترکی برای حل مساله گروه‌های شبه نظامی در ادلب در شمال سوریه بردارند.

در حالی دیدار روسای جمهوری روسیه و ترکیه انجام شده است که طی هفته‌های اخیر حملات و پیشروی‌های ارتش بشار اسد در ادلب ادامه یافته و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته آماده اعزام نیرو به مرز با سوریه است.

رئیس جمهوری روسیه که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رجب طیب اردوغان صحبت می کرد، اظهار داشت: به همراه رئیس جمهوری ترکیه گام‌های مشترک بیشتر برای از بین بردن کانون های تروریسم در ادلب و عادی سازی اوضاع در این منطقه و کل سوریه را ترسیم کردیم.

ولادیمیر پوتین با این حال در اظهارات خود اشاره‌ای به درخواست رجب طیب اردوغان برای توقف حملات ارتش سوریه در ادلب نکرد.

نیروهای ارتش سوریه با حمایت از نیروی هوایی روسیه ، در حال انجام عملیات گسترده در منطقه ادلب، آخرین قلمرو در کنترل شورشیان اسلامگرا در سوریه هستند. بخش اعظم این منطقه از ماه مه امسال در کنترل ائتلافی از گروه‌های شورشی جهادی به رهبری «تحریر الشام» است.

رجب طیب اردوغان در این کنفرانس خبری مشترک گفت، حملات زمینی و هوایی نیروهای دولتی سوریه و کشتار غیرنظامیان «به بهانه مبارزه با تروریسم» در این منطقه غیر قابل قبول است.

آقای اردوغان با اشاره به این که ترکیه در صورت لزوم از حق دفاع خود در برابر ارتش سوریه استفاده خواهد کرد، گفت: «من عزم و قصد كشورم را در این باره شخصاً به دوست عزیزم آقای پوتین منتقل كردم.»

رویترز می گوید در نبردهای اخیر نیروهای دولتی سوریه در ادامه عملیات خود برای باز پس گیری یکی از شهرهای در کنترل پیکارجویان اسلامگرا یک پست یک پست دیده بانی ترکیه در سوریه را محاصره کردند.

براساس توافقی که سال گذشته بین ترکیه، روسیه و ایران در آستانه منعقد شد، ترکیه ۱۲ پست بازرسی و نظارتی در استان ادلب، استان هم‌مرز حماه، و مناطق اطراف آن برقرار کرد.

در جریان جنگ داخلی سوریه بیش از ۳۷۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر آواره یا مجبور به مهاجرت از کشور شده‌اند.

نیروهای دولتی در سال‌های اخیر توانسته اند بخش زیادی از خاک سوریه را از شورشیان باز پس بگیرند. در حال حاضر فقط ادلب و نواحی اطراف آن در کنترل شورشیان است و بخش‌های گسترده‌ای از مناطق شرقی کشور نیز در کنترل پیکارجویان کرد است.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛خ

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG