لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۱۶

ترکیه: اگر شبه‌نظامیان کرد منبیج را ترک نکنند، دست به کار خواهیم شد


نیروهای ارتش ترکیه در عفرین.

شورای امنیت ملی ترکیه هشدار داد که اگر شبه‌نظامیان کرد بلافاصله از منطقه منبیج سوریه و نواحی شرقی رود فرات خارج نشوند، این کشور دست به اقداماتی خواهد زد.

ترکیه که پس از دو ماه حمله به شبه‌نظامیان کرد سوری، معروف به یگان‌های مدافع خلق، هفته گذشته شهرک عفرین را در هم کوبید، بارها تهدید کرده که عملیات نظامی خود را تا منبیج نیز گسترش خواهد داد، جایی که نیروهای ایالات متحده آمریکا مستقر هستند.

خبرگزاری رویترز اما می‌نویسد که گسترش کمپین نظامی ترکیه به مناطق دیگری که کردهای سوریه در شرق این کشور در اختیار دارند، خطر تقابل بین این دو عضو ناتو را به همراه خواهد داشت، دو کشوری که بر سر سیاست‌های واشنگتن در سوریه و برخی دیگر موضوعات هم‌اکنون دچار اختلافات عمده هستند.

بیانیه شورای امنیت ملی ترکیه به ریاست رجب طیب اردوعان که روز چهارشنبه منتشر شده است، عنوان می‌کند: «در نشست امروز تاکید شد که تروریست‌های حاضر در منبیج باید منطقه خارح شوند و در غیر این صورت ترکیه تردیدی به خود راه نمی‌دهد که خودش ابتکار عمل را دست بگیرد همان‌طور که در مناطق دیگر نیز پنین کرده است.»

این بیانیه سپس می‌افزاید که ترکیه رویکرد مشابهی نیز در قبال شبه‌نظامیانی خواهد داشت مه در شرق رود فرات و خاک سوریه مستقر هستند.

آنکارا یگان‌های مدافع خلق را همسو و جزوی از حزب غیرقانونی کارگران کردستان (پ‌کاکا) می‌داند که دهه‌هاست با دولت ترکیه در جنگ هستند. از این رو حمایت‌های واشینگتن از یگان‌های مدافع خلق، خشم ترکیه را برانگیخته است.

شورای امنیت ملی ترکیه در ادامه این بیانیه به دولت عراق نیز هشدار می‌دهد که مانع عملیات پ‌کاکا در خاک این کشور و به‌ویژه شهرک‌های سنجار و قندیل شوند و در غیر این صورت آنکار خود مانع اقدامات پ‌کاکا خواهد شد.

یک روز قبل از این نخست وزیر عراق در تماسی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود گفته بود که نیروهای مسلح عراق مانع آن خواهند شد تا شبه‌نظامیان کرد که در شمال این کشور مستقرند با عبور از مرز به ترکیه حمله کنند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG