لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۹

افزایش چشمگیر درآمدهای گردشگری؛ ترکیه پذیرای ۲٫۵ میلیون ایرانی


آنتالیا، ترکیه

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه طی گزارش سالانه از وضعیت گردشگری کشور که چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه در سایت رسمی خود منتشر کرد، شمار گردشگران خارجی که وارد این کشور شده‌اند را بیش از ۳۲ میلیون و ۲۴۴ هزار نفر اعلام کرد.

شمار گردشگران خارجی که طی سال ۲۰۱۷ وارد ترکیه شده‌اند، نسبت به سال پیش از آن حدود ۲۸ درصد افزایش یافته‌است. درآمدهای توریستی این کشور از جهانگردان خارجی نیز با نزدیک ۲۰ درصد افزایش به بالای ۲۶٫۳ میلیارد دلار رسیده‌است.

این میزان از درآمد تقریباً برابر کل صادرات غیرنفتی ایران (بدون محاسبه میعانات گازی که نوعی نفت خام فوق سبک است، اما ایران به دلایلی نامعلوم آن را در سبد صادرات غیرنفتی قرار می‌دهد) طی نه ماه سال جاری خورشیدی است.

آمارهای این وزارتخانه نشان می‌دهد که طی سال گذشته، شمار گردشگران روسی که به ترکیه سفر کرده‌اند، ۵ برابر افزایش یافته و شمار گردشگران ایرانی نیز ۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. ایران از نظر شمار گردشگران خارجی که وارد ترکیه شده‌اند، بعد از روسیه و آلمان در جایگاه سوم قرار دارد.

پنج کشور عمده منبع درآمد توریستی ترکیه، منبع: آمارهای رسمی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه
پنج کشور عمده منبع درآمد توریستی ترکیه، منبع: آمارهای رسمی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه

جزئیات آمارهای توریستی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بعد از یک رشته بمگذاری‌ها، تشدید بحران روابط با روسیه و همچنین کودتای نافرجام که مقام‌های ترکیه به «جنبش فتح‌الله گولن» نسبت دادند، طی سال ۲۰۱۶ شمار گردشگران خارجی از این کشور به شدت کاهش یافت و به ۲۵٫۳ میلیون نفر رسید، اما دوباره در سال گذشته افزایش چشمگیر یافته، اگرچه هنوز از سال ۲۰۱۵ کمتر است.

در سال ۲۰۱۵ بیش از ۳۶٫۲ میلیون خارجی به عنوان جهانگرد به ترکیه سرازیر شده بودند.

البته منبع درآمد ترکیه از صنعت گردشگری به گردشگران خارجی که مستقیماً وارد کشور شده‌اند و بیش از ۲۶ میلیارد دلار درآمد آورده‌اند، ختم نمی‌شود. آمارهای وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه نشان می‌دهد که طی سال گذشته نزدیک ۵ میلیون ترک که ساکن کشورهای خارجی هستند نیز به کشور سفر کرده‌اند.

همچنین ۳۸٫۶ میلیون نفر نیز از ترکیه به مقاصد توریستی خارجی سفر کرده‌اند که ۸۳ درصد آنها شهروندان خارجی بوده‌اند.

به عبارتی، بسیاری از اتباع خارجی که قصد گردشگری در کشورهای دیگر را داشتند، از طریق ترکیه به مقاصد توریستی خود سفر کرده‌اند.

در همین زمینه وزارت راه و ترابری ترکیه ۶ ژانویه گزارش داد که شمار مسافران پروازهای ترکیه طی سال گذشته ۱۱ درصد افزایش یافته‌است.

بر پایه این گزارش که در وب‌سایت وزارت راه و ترابری منتشر شده‌است، فرودگاه‌های ترکیه در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۱۹۳ میلیون نفر خدمات پروازی داده‌اند.

حدود ۴۳ درصد این پروازها به مقاصد خارجی بوده است که نسبت به سال قبل آن ۱۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

منبع: وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، وزارت راه و ترابری ترکیه

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG