لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۷

در پایتخت ترکمنستان، خودروی سیاه‌رنگ «شگون ندارد»


خودروهای سیاه‌رنگ توقیف‌شده در عشق‌آباد به جرم «بدشگونی»

گزارش‌ها از شهر عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان، حاکی از آن است که چندین هفته است پلیس خودروهای سیاه رنگ را جریمه و توقیف می‌کند.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در روز دوشنبه، ۱۸ دی‌ماه، چندین هفته است که مقامات عشق‌آباد خودروهای سیاه‌رنگ را توقیف می‌کنند و بعد صاحبان خودروها باید بدوند به دنبال مجوز ویژه برای تغییر رنگ و پلاک خودرو.

اما ماجرا از چه قرار است؟

ترکمنستان فقط به دلیل ذخایر گازش معروف نیست، دست‌کم در بخشی از جهان اقدامات عجیب و غریب رهبران این کشور هم معروفیتی برای این کشور رقم زده است.

ظاهرا قربانقلی بردی‌محمدوف، رئیس جمهور ترکمنستان، بر این عقیده است که فقط خودروهای سفیدرنگ «شگون دارند» و خودروهای سیاه «نحس» هستند، و از همین جاست که دردسر صاحبان خودروهای سیاه شروع شد.

تاکنون به نظر می‌رسد که هیچ گونه اعلان رسمی در این باره به صاحبان خودروها ابلاغ نشده، با این حال آقای بردی‌محمدوف پیشتر از تعداد زیاد خودروهای سیاه ابراز ناراحتی کرده است.

عشق‌آباد، پایتخت، معروف است به «شهر مرمر سپید».

اما این نخستین بار نیست که نظر منفی آقای رئیس جمهور متوجه خودروهای سیاه شده است.

در سال ۲۰۱۵ هم رئیس جمهور این کشور به ماموران گمرک دستور داده بود که از واردات هر نوع خودروی سیاه‌رنگ جلوگیری کنند، آن هم پس از آن که خود او شروع کرد به استفاده از خودروهای سفیدرنگ در انظار عمومی.

به گفته چند صاحب خودرو که در عشق‌آباد با رادیو اروپای آزاد گفت‌وگو کردند، جریمه و توقیف خودروهای سیاه از ماه گذشته آغاز شده است.

اما این حکم تازه حکومتی، اگر در کار باشد، برای صاحبان خودروها بسیار گران تمام می‌شود.

در مملکتی که متوسط درآمد ماهیانه زیر ۱۲۰۰ منات یعنی کمتر از ۲۰۰ دلار است، اکنون برای تغییر رنگ و پلاک خودرو باید هفت هزار منات پرداخت.

ترکمنستان چهارمین ذخیره بزرگ گاز طبیعی در جهان و جمعیتی تنها پنج میلیونی دارد.

با این همه به دلیل «سیاست‌های نادرست اقتصادی» از جمله قراردادهای انرژی «ناموفق» و افت قیمت انرژی در جهان صندوق دولت ترکمنستان تقریبا خالی شده است.

صفرمراد نیازوف، سلف آقای بردی‌محمدوف، که خود را «ترکمن‌باشی» یعنی «پدر ترکمن‌ها» لقب داده بود از خود مجسمه‌ای از طلا ساخته و در مرکز عشق‌آباد قرار داده بود که در طول روز با حرکت خورشید حرکت می‌کرد و همواره رو به آفتاب داشت.

آقای نیازوف همچنین نام ماه‌های سال را در زبان ترکمنی تغییر داده و اسم فرزندان و اقوام خود را بر این ماه‌ها گذاشته بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG