لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۴۴

پسر رهبر ترکمنستان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شد


سردار بردی محمداف در حال حاضر نايب رئیس کابینه است.

رسانه‌های دولتی ترکمنستان روز دوشنبه ۲۵ بهمن گزارش دادند که نامزدی پسر قربانقلی بردی محمداف، رهبر این کشور، در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه آینده قطعی است. آقای بردی محمداف اخیرا اعلام کرد که قصد دارد از قدرت کناره‌گیری کند.

تلویزیون دولتی ترکمنستان در گزارشی گفت: «در کنگره فوق‌العاده حزب دمکراتیک ترکمنستان که اخیرا در عشق آباد برگزار شد سردار بردی محمداف، نايب رئیس کابینه به عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تعیین شد».

ترکمنستان یکی از سرکوبگرترین و پنهان‌کارترین حکومت‌های جهان است و در مورد نحوه تصمیم‌گیری در نهادهای حکومتی این کشور اطلاعات چندانی در دست نیست.

در حدود سه دهه‌ای که از استقلال این کشور می‌گذرد هیچ‌گاه انتخابات آزاد برگزار نشده و کاملا روشن است که سردار بردی محمداف در انتخابات ریاست‌جمهوری روز ۱۲ مارس هیچ رقیبی نخواهد داشت.

قربانقلی بردی محمداف که در حال حاضر رئیس‌جمهوری، رئیس هیات دولت و رئیس مجلس سنای ترکمنستان است طی ۱۵ سال گذشته در راس قدرت و تصمیم گیرنده اصلی و بلامنازع بوده است.

بردی محمدف ۶۴ ساله روز جمعه در یک سخنرانی در جلسه پارلمان گفت تصمیم دشواری اتخاذ کرده و به دلیل سن خود قصد دارد از قدرت کناره‌گیری کند. او افزود که ترکمنستان به «رهبران جوان» نیاز دارد.

سردار بردی محمداف در حال حاضر دومین فرد قدرتمند در حکومت ترکمنستان است و به دلیل مقام خود به عنوان نایب رئیس هیات دولت در تصمیم‌گیری‌های کلان نقش مهمی ایفا می‌کند. او پارسال ۴۰ ساله شد و اکنون برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری واجد شرایط است.

تلویزیون دولتی ترکمنستان در گزارش خود افزود تمامی شرکت‌کنندگان در کنگره فوق‌العاده حزب حاکم کشور از نامزدی سردار بردی محمداف در انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت کردند.

سفرهای خارجی و دیدارهای رسمی سردار بردی محمداف در سال‌های اخیر افزایش یافته است که به اعتقاد کارشناسان بخشی از برنامه‌های حکومت برای آماده کردن او به عنوان جانشین پدر است.

او سال گذشته برای یک دیدار رسمی به روسیه سفر کرد و در عشق آباد با وزیر خارجه چین، بزرگترین شریک تجاری ترکمنستان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

قربانقلی بردی محمداف اعلام کرده که قصد دارد به عنوان رئیس مجلس سنا به حضور در صحنه سیاسی کشور ادامه دهد.

پوشش رسانه‌های دولتی از فعالیت‌های پسر رئیس‌جمهوری ترکمنستان از سال ۲۰۱۶ و در پی عضویت او در پارلمان به شکل چشمگیری افزایش یافت.

او در سال ۲۰۲۱ به مقام نایب رئیس هیات دولت (معاون نخست‌وزیری) و عضویت در شورای امنیتی پرقدرت ترکمنستان ارتقا پیدا کرد.

همزمان مقام حسابرس ارشد به او سپرده شد که عالی‌ترین مقام در کنترل بودجه دولتی است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG