لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۳۷

ترکیه حدود ۶۰۰ پناهجوی افغان را به کشورشان باز می‌گرداند


روزنامه «حریت» هفته گذشته گزارش داد که چند هزار مهاجر افغان طی ماه‌های اخیر خود را ترکیه رسانده‌اند.

وزیر کشور ترکیه اعلام کرد، آنکارا حدود ۶۰۰ پناهجوی افغان را که به‌طور غیرقانونی به این کشور آمده‌اند تا روز یکشنبه ۱۹ فروردین به کابل باز می‌گرداند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سلیمان سویلو روز شنبه اظهار داشت که مهاجران افغان به خاطر ادامه «تحرکات تروریست‌ها و مشکلات اقتصادی» در افغانستان از مرز ایران خود را به ترکیه رسانده‌اند و نیروهای امنیتی آنها را در اختیار مقامات مهاجرتی قرار داده‌اند.

به گفته او، در مجموع ۵۹۱ مهاجر غیر قانونی افغان از استان شرقی ارضروم با پروازهای چارتر در روزهای شنبه و یکشنبه به کابل بازگردانده می‌شوند.

آقای سویلو سپس تاکید کرد که طی روزهای آینده روند بازگرداندن مهاجران غیرقانونی که در استان‌های دیگر ترکیه هستند شتاب می‌گیرد.

آنکارا در حالی به بازگرداندن مهاجران غیرقانونی افغان به کشورشان اصرار دارد که گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند ترکیه با این کار جان آنها را به خطر می‌اندازد چرا که افغانستان همچنان درگیر تروریسم و حملات متعدد گروه‌های شبه نظامی است که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

روزنامه «حریت» هفته گذشته گزارش داد که چند هزار مهاجر افغان طی ماه‌های اخیر خود را ترکیه رسانده‌اند و اساسا روزهای متمادی در راه بودند تا خود را به ارضروم برسانند.

افغانستان در سال جاری میلادی نیز هدف حملات متعدد و پرتلفات گروه‌های تروریستی قرار گرفته است به طوری که تنها در ماه ژانویه حدود یکصد نفر در مرکز کابل کشته شدند اما دولت این کشور وعده داده که اقدامات امنیتی را تشدید می‌کند.

این حملات به کاهش محبوبیت اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان منجر شده است. در حالی که وی خواستار انجام مذاکره با طالبان شده اما این گروه علاقه چندانی به این پیشنهاد نشان نداده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ س.ن /ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG