لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۰۰

فیسبوک و توییتر چندین حساب کاربری را به خاطر انتشار اطلاعات غلط درباره انتخابات آمریکا مسدود کردند


شرکت‌های فیسبوک و توییتر روز سه‌شنبه چندین حساب کاربری راست‌گرا را که درباره رای دادن در انتخابات امروز آمریکا اطلاعات غلط منتشر می‌کردند به خاطر نقض قوانین این شرکت‌ها مسدود کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، توییتر اعلام کرد که این حساب‌های کاربری به خاطر نقض سیاست‌های آن علیه «اقدامات هماهنگ» از طریق انتشار متن‌های شبیه، بسته شده‌اند در حالی که وانمود می‌شد این حساب‌ها مستقل باشند. فیسبوک نیز این حساب‌ها را به خاطر مطالب غیرمعتبر بسته است.

یکی از این حساب‌ها در توییتر با آی‌دی SVNewsAlerts بیش از ۷۸ هزار فالوئر داشت که تنها ۱۰ هزار تا از آنها هفته گذشته به جمع فالوئرهای آن اضافه شده بودند.

این حساب کاربری به‌طور مرتب درباره ناآرامی‌های مربوط به انتخابات هشدار می‌داد و برخی مسائل درباره امنیت انتخابات و اعتبار آن را برجسته می‌کرد. حساب کاربری مورد اشاره همچنین اشارات متعددی به ادعای تقلب دمکرات‌ها در انتخابات داشت و از فالوئرهای خود دعوت می‌کرد که به سخنرانی‌ها و سفرهای انتخاباتی ترامپ توجه کنند.

فیسبوک نیز در اطلاعیه خود از همین حساب کاربری نام برده و گفته که بیش از ۲۰ هزار فالوئر داشته است.

رویترز می‌نویسد که تمام روز انتخابات در شبکه‌های اجتماعی گزارش‌هایی درباره تقلب انتخاباتی و تاخیر در کار مراکز رای‌گیری منتشر شد که برخی از آنها را حساب‌های کاربری جمهوری‌خواهان و نشریات آنلاین بازنشر می‌کردند.

پلیس فدرال آمریکا و دادستان نیویورک همچنین اعلام کرده‌اند که در حال تحقیق درباره تماس‌های تلفنی اسرارآمیزی هستند که از مردم به ویژه در ایالت‌هایی که رقابت بین دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تنگاتنگ است، می‌خواهند که خانه بمانند.

در یک مورد نیز هشتگ StopTheSteal (دزدی را متوقف کنید) تنها ظرف پانزده دقیقه بیش از دو هزار بار به کار رفت. و همچنین در موردی دیگر توییتر مجبور به استفاده از برچسب راستی‌آزمایی برای توییت‌های حساب کاربری حزب جمهوری خواه در فیلادلفیا شد. این حساب کاربری نیز از هشتگ StopTheSteal استفاده کرده بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG