لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۵۵

دو کارمند سابق توییتر به جاسوسی برای عربستان متهم شدند


وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ آبان اعلام کرده است که دو کارمند سابق توییتر به همراه یک شهروند عربستان سعودی به جاسوسی برای ریاض و جمع آوری اطلاعات شخصی منتقدان پادشاهی سعودی متهم شده‌اند.

به گزارش رویترز، براساس دادخواست دادستانی، علي الزبارة و أحمد أبو عمو، دو کارمند سابق توییتر، و احمد المطیری که برای خانواده سلطنتی عربستان سعودی کار می‌کرده ، به جاسوسی از حساب‌های کاربری مخالفان حکومت عربستان متهم شده‌اند.

أحمد أبو عمو متهم است که در اوایل سال ۲۰۱۵ بارها به حساب توییتری یک منتقد برجسته خانواده سلطنتی سعودی وارد شده و از فعالیت‌های او اطلاعات جمع آوری کرده است و حتی در برهه‌ای توانسته است آدرس ایمیل و شماره تلفن همراه این حساب را مشاهده کند.

وی همچنین برای کسب اطلاعات شخصی یک منتقد دیگر حکومت عربستان سعودی وارد حساب کاربری او شده است و اطلاعات شخصی او را جمع آوری کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است، این اطلاعات می‌تواند برای شناسایی و مکان یابی کاربران توییتر که این پست ها را منتشر کرده اند ، مورد استفاده قرار گرفته باشد.

أحمد المطيري نیز متهم است که به عنوان واسطه بین این دو کارمند توییتر و حکومت عربستان سعودی عمل کرده است.

دادگستری آمریکا همچنین گفته است، أحمد أبو عمو هم اکنون در سیاتل، در ایالت واشینگتن، در بازداشت بسر می برد اما دو نفر دیگر هم اکنون در عربستان سعودی هستند.

براساس دادخواست دادستانی این دو کارمند سابق توییتر در مقابل جمع آوری اطلاعات، پول نقد و اشیا گرانبها از جمله ساعت مچی قیمتی دریافت کرده‌اند.

رویترز می گوید، سفارت عربستان سعودی در واشینگتن به پرسش این خبرگزاری در این زمینه پاسخ نداده است.

در همین زمینه، توییتر از اقدام اداره تحقیقات فدرال آمریکا، پلیس اف بی ای، و وزارت دادگستری آمریکا در این خصوص تقدیر کرده است.

توییتر در بیانیه‌ای گفته است، ما با خطرات پیش رو برای کسانی که با استفاده از توییتر می‌کوشند با انتشار دیدگاه‌های خود قدرت را پاسخگو کنند، آگاه هستیم.

با استفاده از رویترز، خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG