لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۳۱

وزارت اطلاعات ایران از کشف «دو محموله انفجاری از گروه‌های تروریستی» خبر داد


وزارت اطلاعات ایران روز چهارشنبه چهارم بهمن اعلام کرد، نیروهای این تشکیلات امنیتی دو محموله انفجاری بزرگ را که «به منظور عملیات تروریستی در اماکن عمومی وارد کشور شده بود» کشف و خنثی کرده‌اند.

اطلاعیه این وزارتخانه در خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، بازتاب یافته است که عنوان می‌کند این محموله‌ها در شرق و غرب کشور کشف شده است و عربستان سعودی در این میان نقش داشته است.

بر اساس این اطلاعیه، محموله‌ای که در شرق کشور کشف شده، شامل «۲۳ بمب آماده انفجار از نوع ریموتی» است که «با برنامه‌ریزی و هدایت سرویس‌های اطلاعاتی عربستان با هدف انجام اقدامات ایذایی و ایجاد ناامنی در استان‌های شرقی» وارد ایران شده است.

ایران و عربستان سعودی به طور متقابل همدیگر را به دخالت در امور داخلی خود و ایجاد ناامنی متهم می‌کنند. این اطلاعیه به مکان دقیق کشف چنین محموله انفجاری اشاره نمی‌کند، اما استان سیستان‌وبلوچستان در جنوب شرقی ایران سال‌هاست صحنه درگیری گروه‌های مسلحی نظیر جندالله و جیش‌العدل با ماموران مرزبانی یا نیروهای امنیتی ایران است.

ایران این گروه‌ها را تروریستی می‌داند و دستگاه‌های امنیتی کشورهای مختلف مانند عربستان سعودی و اسرائیل را به حمایت از آنها متهم کرده است. در اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران به گروه خاصی نیز اشاره نشده است. در عین حال عربستان سعودی تا این لحظه واکنشی به آن نشان نداده است.

این اطلاعیه همچنین می‌گوید که محموله دوم را نیروهای اداره کل اطلاعات استان کردستان در شهر مریوان کشف کرده‌اند که «یکی از گروهک‌های تجزیه‌طلب تروریست» آن را در اختیار داشته است.

به گفته وزارت اطلاعات، محموله مورد اشاره «تجهیزات و ابزار لازم در ساخت چندین بمب» را شامل می‌شود و عبارت است از «مواده منفجره تی‌ان‌تی و سی۴، کیت‌های انفجاری و ۱۵۰ چاشنی الکترونیکی به همراه ۴۱ نارنجک، ۳۱ خشاب کلاشینکف، چهار گلوله آرپی‌جی و چندین قبضه سلاح جنگی».

وزارت اطلاعات همچنین عنوان کرده که این محموله از کردستان عراق وارد ایران شده است.

اواسط خرداد ماه امسال مجلس شورای اسلامی و آرامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی هدف حمله گروه موسوم به «حکومت اسلامی» یا داعش قرار گرفت که در جریان آن ۱۸ نفر کشته شدند.

ایران در آن زمان عربستان را در این حمله دخیل دانست، اما ریاض چنین اتهامی را رد کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری ایسنا/ س.ن / ک.ر
XS
SM
MD
LG