لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۱۴

اسرائیل چهار زندانی فراری فلسطینی را بازداشت کرد


عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از دو زندانی فراری فلسطینی به هنگام بازداشت در ناصریه

نیروهای امنیتی اسرائیل بامداد روز شنبه، ۲۰ شهریور، زکریا زبیدی، فرمانده شاخه جوانان مسلح نیروهای جنبش فتح را که شش روز پیش از آن همراه با پنج زندانی سرشناس فلسطینی دیگر، با حفر تونل از یکی از مهم‌ترین زندان‌های امنیتی اسرائیل گریخته بود، دستگیر کردند.

محمد قاسم عارضه، یکی از زندانیان عضو سازمان جهاد اسلامی فلسطین و محکوم به حبس ابد، همراه با زکریا زبیدی در منطقه ام‌الغانم در حومه شهر شبلی در شمال اسرائیل دستگیر شد.

این دو زندانی در محوطه پارکینگ کامیون‌های سنگین، پس از اندکی مقاومت و تلاش برای فرار دوباره دستگیر شدند. به نوشته وب‌سایت وای.نت، ردیاب‌های حرفه‌ای با پیگیری رد پای این دو به محل خواب آنها رسیدند. ردیاب‌ها در نیروهای امنیتی اسرائیل، اعراب بادیه‌نشین هستند که با رموز صحرا و بیابان‌ها آشنایی دارند.

پیش از این و در ساعات نزدیک به نیمه شب ۱۹ شهریور ابتدا دو تن دیگر از زندانیان فراری، یعقوب محمود قادری و محمود عبدالله عارضه پس از آنکه در حومه شهر ناصره در شمال اسرائیل از یک رهگذر درخواست غذا کرده بودند، بازداشت شدند.

عومر برلو، وزیر امنیت داخلی اسرائیل، در حالی که نفتالی بنت، نخست وزیر و شمار دیگری از مقامات روز ۲۰ شهریور به مقر پلیس در شمال این کشور رفته بودند، ابراز «اطمینان» کرد که دو زندانی فراری باقی‌مانده نیز دستگیر خواهند شد.

گریز شش زندانی امنیتی، شامل دو عضو فتح و چهار زندانی محکوم به حبس ابد از اعضای سازمان جهاد اسلامی فلسطین، وجود یک سلسله خطای امنیتی در زندان محل نگاهداری آنها به نام گیلبواع در شمال اسرائیل را برملا کرد.

از جمله فاش شد که نقشه سازه زندان در دسترس همگان در اینترنت بوده و محافظی نیز در برج دیده‌بانی در اطراف دیوار بلند زندان مستقر نبود. این مهم‌ترین حادثه گریز زندانیان از یک زندان اسرائیل در شش دهه اخیر بود.

سایر فلسطینی‌های زندانی در گیلبواع از روز دوشنبه گذشته به زندان‌های دیگر انتقال یافته‌اند و تدابیر امنیتی در سایر زندان‌ها بشدت افزایش یافته است.

بعد از فرار این شش زندانی، که موجب خشنودی عمیق سایر فلسطینیان زندانی امنیتی شده بود، شورش‌هایی در اکثر زندان‌های اسرائیل رخ داد و برخی سلول‌ها در زندان‌های کتسیعوت و رامون به آتش کشیده شدند.

سازمان زندان‌های اسرائیل برای کنترل وضعیت، ملاقات و تماس تمامی زندانیان با خانواده‌ها و وکلای آنها را دست‌کم تا سه هفته دیگر منع کرده است. اسرائیل در دوره اخیر حدود ۵ هزار زندانی فلسطینی دارد و صدها نفر از آنها به اتهام «عمل تروریستی» و یا «مشارکت» در اقدامات ضد امنیت اسرائیل، حبس ابد را می‌گذرانند.

در این میان، در پی ابراز نگرانی از سوی نفتالی بنت از احتمال بروز درگیری‌های امنیتی در کرانه باختری و نوار غزه، نیروهای مختلف امنیتی و نظامیان اسرائیلی به حالت آماده‌باش درآمده‌‌اند.

پس از انتشار اخبار دستگیری چند تن از زندانیان فراری، سازمان‌های مسلح فلسطینی از غزه اقدام به شلیک راکت به سوی جنوب اسرائیل کردند؛ این راکت‌پرانی‌ها تلفات و آسیبی نداشت اما سامانه دفاع راکتی پس از مدتی وقفه، دوباره فعال شده است.

همچنین نیمه شب جمعه صدها فلسطینی در نقاط مختلف کرانه باختری، با شنیدن خبر دستگیری زندانیان فراری، تظاهرات کرده و تعدادی از آن‌ها طی درگیری با نیروهای امنیتی اسرائیل، زخمی شدند.

روز جمعه نیز که حماس آن را «روز خشم»، برای ابراز حمایت از «قهرمانان» نامیده بود، فلسطینیان با نیروهای اسرائیلی در کرانه باختری درگیر شده و تعداد دیگری از آنها نیز مجروح شدند.

در سلسله زد و خوردهایی که از روز فرار شش زندانی امنیتی، میان جوانان فلسطینی با نظامیان اسرائیلی در نزدیکی محل‌های استقرار سربازان اسرائیلی رخ داده، بیش از یکصد فلسطینی دیگر هم زخمی شدند.

مهم‌ترین رویداد «روز خشم» در کوچه‌های قدیمی شرق بیت‌المقدس، اورشلیم، رخ داد و یک پزشک سرشناس فلسطینی، ظهر جمعه با چاقو به سوی یکی از نظامیان اسرائیلی حمله‌ور شد که با شلیک گلوله نظامیان کشته شد.

دکتر حازم الجولانی، ۵۰ ساله، رئیس دانشکده ریان، ویژه تدریس طب پزشکی جایگزین، در شرق بیت‌المقدس بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG