لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۰۴

دو سناتور آمریکایی خواهان مقابله به مثل با حملات سایبری هکرهای روسیه شدند


میت رامنی، سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا

یک روز پس از تایید رسمی وزارت خارجه آمریکا مبنی‌بر دست داشتن روسیه در حمله سایبری به نهادهای دولتی ایالات متحده، دو سناتور آمریکا در سخنانی جداگانه خواهان پاسخ به حمله اخیر شدند.

یک روز پس از تایید رسمی وزارت خارجه آمریکا مبنی‌بر دست داشتن روسیه در حمله سایبری به نهادهای دولتی ایالات متحده، دو سناتور این کشور در سخنانی جداگانه خواهان پاسخ قاطع به حمله اخیر شدند.

سناتور میت رامنی، نماینده جمهوریخواه ایالت یوتا، روز یکشنبه ۳۰ آذر گفت که این رخنه اطلاعاتی «نیازمند پاسخ» است و انتظار می‌رود به شیوه سایبری با آن مقابله به مثل شود.

با وجود این، به باور آقای رامنی، بعید است آمریکا از «توان مقابله به مثل» در این مورد برخوردار باشد.

نماینده جمهوریخواه ایالت یوتا در مصاحبه اخیر خود با شبکه آمریکایی «ان‌بی‌سی» نسبت به نحوه عملکرد و واکنش دونالد ترامپ در قبال این رخنه اطلاعاتی ابراز «ناامیدی» و «یاس» کرد.

او تاکید کرد که روسیه بدون واهمه از دریافت مجازات و احتمال مقابله به مثل از سوی آمریکا دست به این اقدام زده است.

آقای رامنی افزود، وقتی نوبت به روسیه می‌رسد دونالد ترامپ «خودش را به آن راه می‌زند» و نمی‌خواهد روسیه را به عنوان «بازیگر فوق‌العاده بد عرصه جهانی» به رسمیت بشناسد.

او همچنین تاکید کرد که روسیه «در تمام جبهه‌ها» علیه ایالات متحده عمل می‌کند و دولت کنونی آمریکا پیامدهای ناشی از دشمنی روسیه را به قدر کافی جدی نگرفته است.

گزارش‌ها حاکی است که در جریان حمله اخیر، وزارتخانه خزانه‌داری و اداره ارتباطات و اطلاعات ملی وزارت بازرگانی آمریکا و وزارت امنیت داخلی آمریکا هدف قرار گرفته‌اند.

در همین حال، نشریه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی از نفوذ هکرها به شبکه وزارت انرژی و سازمان ملی امنیت هسته‌ای که مدیریت ذخایر تسلیحات هسته‌ای آمریکا را به عهده دارد، خبر داده است.

سناتور رامنی نیز ضمن تایید این گزارش گفت که کارشناسان حوزه امنیت سایبری ایالات متحده، پیامدهای رخنه اطلاعاتی روسیه را «بسیار جدی» و «آسیب‌زننده» ارزیابی کرده‌اند.

او همچنین خواستار «بازبینی» قابلیت‌های سایبری ایالات متحده از سوی وزارت دفاع و دیگر نهادهای مسئول در آمریکا شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز ۲۹ آذر در نخستین اظهارنظر خود پس از وقوع این حمله کوشید تا جدی بودن نفوذ هکرها را کم‌اهمیت جلوه دهد و در مورد دست داشتن روسیه در این حمله سایبری ایجاد تردید کند.

دونالد ترامپ با تاکید بر این‌که «اوضاع تحت کنترل است»، در توئیتی نوشت: «حمله سایبری در مقایسه با واقعیت در رسانه‌های جعلی بسیار بزرگ‌تر نشان داده می‌شود. من اطلاعات کاملی در این‌باره دریافت کرده‌ام».

این سخنان در حالی بیان می‌شود که وزیر خارجه آمریکا روز ۲۸ آذر در گفت‌وگو با یک برنامه رادیویی در آمریکا، این حملات را «قابل توجه» خوانده بود.

همزمان، مارک وارنر، سناتور دمکرات از ایالت ویرجینا روز یکشنبه به شبکه تلویزیونی «ای بی سی» گفت که احتمال دارد حمله سایبری همچنان ادامه داشته باشد و مقام‌ها برای برآورد کردن ابعاد آن نیازمند مدت زمانی طولانی‌ترند.

آقای وارنر نیز مانند همتای خود خواهان مقابله به مثل و اقدامی تلافی‌جویانه از سوی دولت آمریکا شد و افزود رخنه اطلاعاتی اخیر را باید «در منطقه خاکستری بین جاسوسی و حمله» در نظر گرفت.

این سناتور ارشد دمکرات که از اعضای کمیته اطلاعاتی سنا است، گفت واشینگتن باید تکلیف دشمنان را مشخص کند: «اگر دست به این قبیل اقدام‌ها بزنید، ما و دیگران مقابله به مثل خواهیم کرد».

از سوی دیگر، جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب، که تا کمتر از یک ماه دیگر جایگزین دونالد ترامپ خواهد شد و زمام امور در کاخ سفید را به دست می‌گیرد، مشغول بررسی پاسخ متناسب به این حمله است.

ران کلین، از کارکنان ارشد کاخ سفید دولت آینده آمریکا، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» گفت که پاسخ ایالات متحده صرفا به گزینه تحریم محدود نخواهد ماند.

او افزود، اقدام‌های دیگری نیز مد نظر است که برای بازیگران خارجی که در این حملات دست دارند، پیامدهای جدی به دنبال خواهد داشت.

دولت روسیه هرگونه دخالت در حمله سایبری به آمریکا را رد کرده است.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG