لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۳۱

آمریکا ۶۴ شرکت و سه تبعه بلغارستان را به‌دلیل «فساد مالی» تحریم کرد


یکی از گردهمایی‌های اعتراضی علیه فساد دولتی در بلغارستان

دولت آمریکا روز چهارشنبه، ۱۲ خرداد ۶۴ شرکت و سه شهروند بلغارستان را بدلیل «فساد مالی» تحریم کرد.

یکی از افراد تحریم‌شده، یک سرمايه‌دار ثروتمند و متهم به فراهم کردن زمینه‌های لازم برای نفوذ روسیه در حکومت بلغارستان است.

به گزارش رویترز، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که این تحریم‌ها بزرگترین اقدام تنبیهی و هدفمند دولت آمریکا در مبارزه با کلاهبرداری و فساد مالی است.

طبق پژوهش‌های سازمان شفافیت بین‌المللی، بلغارستان فاسدترین کشور اتحادیه اروپا است و دولت این کشور بارها از سوی کمیسیون اروپا به دلیل ناتوانی در ریشه کن کردن فساد مالی مورد انتقاد قرار گرفته است.

نخست وزیر موقت بلغارستان گفت که معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا در یک گفت‌وگوی تلفنی تحریم‌های جدید را به او اطلاع داده و افزوده که این تصمیم بخشی از اقدامات گسترده‌تر علیه فساد مالی در بلغارستان است.

وزارت خارجه بلغارستان در بیانیه‌ای در خصوص تحریم‌های آمریکا گفت: «ما در مناسبات با کشورهای دوست و متحد اعتقاد عمیق خود به مقابله با فساد مالی در تمامی اشکال آن را اعلام کرده و گفته‌ایم که مبارزه با این پدیده یکی از اصول سیاسی و الویت‌های عملی ماست.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده دلیل تحریم واسیل کرومف بوژکف، سرمایه‌دار و الیگارک ۶۴ ساله تبعه بلغارستان، تلاش‌های او برای فراهم کردن زمینه و مجاری نفوذ سیاستمداران روس در ساختار حکومتی بلغارستان است.

آقای بوژکف که بخش اعظم درآمدش از محل سرمایه‌گذاری در رشته قمار است، یکی از ثروتمندترین شهروندان بلغارستان است.

او در سال ۲۰۲۰ پس از متهم شدن به جرایم مالی، از جمله تقلب مالیاتی و پرداخت رشوه، از بلغارستان گریخت.

وی البته این اتهامات را رد کرده و اکنون ساکن دوبی است.

افراد دیگری که از سوی آمریکا تحریم شده‌اند، دلیان پیغسکی، عضو سابق پارلمان و ایلکو دیمیتروف ژلیاسکوف، یکی از مقامات دولت بلغارستان هستند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا ۶۴ شرکتی که در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند، متعلق به این سه نفر است.

با اجرای این تحریم‌ها تمامی اموال و دارایی‌های این سه نفر و شرکت‌های تحت مالکیت آنها در آمریکا مسدود خواهد شد و آنها اجازه دسترسی به شبکه مالی آمریکا را نخواهند داشت.

همزمان وزارت خارجه آمریکا نیز علاوه بر این سه نفر که در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری قرار می‌گیرند، سه مقام سابق دولت بلغارستان را در فهرست سیاه قرار داده و ورود آنها و اعضای خانواده‌هایشان به خاک آمریکا را ممنوع کرده است.

با استفاده از رویترز، ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG