لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۱۳

رویترز: ایالات متحده عوامل سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ در ایران را تحریم می‌کند


تصویری از اعتراضات آبان ۹۸

سه منبع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ایالات متحده تا هفته آینده تحریم‌هایی را علیه ایرانیانی که در سرکوب اعتراضات آبان سال گذشته نقش داشتند، وضع خواهد کرد.

این منابع مطلع روز دوشنبه به شرط عدم انتشار نام خود در گفت‌وگو با رویترز عنوان کردند که تحریم‌های مورد اشاره در سالگرد اعتراضات آبان اعلام می‌شود.

آنها از وقایع آبان گذشته به عنوان خونین‌ترین سرکوب اعتراضات در ایران از زمان وقوع انقلاب ۱۳۵۷ نام برده‌ و گفته‌اند که تحریم‌های هفته آینده اقدام بزرگی خواهد بود که چندین فرد و نهادهای ایرانی را دربرمی‌گیرد.

نه وزارت خارجه ایالات متحده و نه نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به درخواست رویترز برای اظهارنظر دراین‌باره پاسخی نداده‌اند.

رویترز پیش از این به نقل از سه مقام وزارت کشور ایران گزارش داده بود که در طول دو هفته تظاهرات سال گذشته در سراسر کشور حدود هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند. این آمار شامل ۱۷ نوجوان، حدود ۴۰۰ زن و همچنین نیروهای امنیتی و پلیس ایران می‌شود.

وزیر کشور ایران گفته است در این اعتراضات که پس از اعلام ناگهانی افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین آغاز شد، حدود ۲۲۵ نفر کشته شده‌اند.

منابع یادشده که یک نفر آنها از مقامات ایالات متحده است می‌گویند که واشینگتن ماه‌هاست در رابطه با تحریم کسانی که در سرکوب اعتراضات آبان سال گذشته ایران نقش داشته‌اند تحقیق می‌کند.

به گفته آنها، این تحریم‌ها علاوه بر افراد شامل مقامات دولتی و امنیتی ایران نیز خواهد شد.

اعتراضات آبان گذشته بلافاصله پس از آغاز متوجه کلیت حکومت ایران و رهبرانش شد و معترضان خواستار پایان دادن به جمهوری اسلامی شدند. این اعتراضات گستره وسیعی داشت و بسیاری از شهرهای ایران از شمال تا جنوب را دربرگرفت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG