لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۰۶

ایالات متحده اسناد حملات ۱۱ سپتامبر را در پی هشدار خانواده‌های قربانیان بازبینی می‌کند


عربستان سعودی می‌گوید که در حملات ۱۱ سپتامبر هیچ نقشی نداشته است

پس از هشدار خانواده قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، که در صورت عدم اجازه انتشار گزارش‌های محرمانه پیرامون نقش عربستان سعودی در این حملات، بهتر است در مراسم یادبود قربانیان حضور نیابد، دولت آقای بایدن اعلام کرد که گزارش‌های مربوط به آن رخداد را بازبینی می‌کند.

آقای بایدن در اطلاعیه‌ای گفت: «دولت من خود را متعهد می‌داند که طبق قانون نهایت شفاف‌سازی را انجام دهد.»

وی افزود: «من از اقدام وزارت دادگستری استقبال می‌کنم که تعهد داده اسناد را بار دیگر به سرعت بازبینی خواهد کرد، خاصه مواردی را که پیش از این دولت مسثتثنی کرده بود.»

خانواده قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر در نیویورک و واشینگتن که حدود سه هزار کشته بر جای گذاشت، روز جمعه در آستانه بیست سالگی این حملات در نامه‌ای به جو بایدن درخواست کردند گزارش‌های مربوط به نقش عربستان سعودی در این رخداد را از حالت محرمانه خارج کند.

عربستان سعودی می‌گوید در این حملات که با هواپیماربایی همراه بود، هیچ نقشی نداشته است. سفارت این کشور در واشینگتن هنور واکنشی به درخواست خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر نشان نداده است.

دفتر اودری استراوس، دادستان ایالات متحده در منهتن، اعلام کرد که اف‌بی‌آی تصمیم گرفته توضیحات سابق درباره چرایی عدم انتشار برخی اطلاعات پیرامون این حادثه را بازبینی کند.

جیمز کریندلر، وکیل شماری از خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر، می‌گوید که او و موکلانش امیدوارند اقدام اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری به معنای آن باشد که «ما به اسنادی دست خواهیم یافت که سال‌ها در پی آن بودیم.»

خانواده‌های قربانیان و وکلای آنها سال‌هاست که می‌گویند دولت‌های ایالات متحده مانع انتشار آن دسته از اسنادی شده‌اند که ارتباط عربستان سعودی با عاملان حملات را نشان می‌دهد.

این حملات که سازمان القاعده پشت آن قرار داشت، فصل جدیدی را در تاریخ آمریکا و خاورمیانه گشود که با لشگرکشی ایالات متحده به افغانستان و عراق همراه بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG