لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۰۵

آمریکا: چین و روسیه می‌خواهند غرب را مقصر کرونا معرفی کنند


آمریکا روسیه و چین را به تلاش برای انتشار روایت‌های «نادرست و توطئه‌آمیز» درباره عامل و منشأ شیوع ویروس کرونا متهم کرده است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، لی گابریل، فرستاده ویژه آمریکا و هماهنگ‌کننده «مرکز تعاملات جهانی» که نهاد دولتی آمریکا برای مقابله با پروپاگاندای کشورهای خارجی است، اخیراً طی کنفرانسی اعلام کرد که روسیه و چین در شبکه‌های اجتماعی تلاش می‌کنند به این «روایت نادرست» دامن بزنند که غرب عامل شیوع کرونا بوده و این کشورها بسیار بهتر از غرب در مقابل همه‌گیری کرونا عمل کرده‌اند.

خانم گابریل در این کنفرانس تلفنی که در بروکسل و با حضور فیلیپ ریکر، سرپرست معاونت وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا برگزار شد، همچنین تأکید کرد که روسیه به تئوری‌های توطئه‌آمیز برای متهم کردن آمریکا در موضوع کرونا که تا کنون باعث ابتلای ۳٫۶ میلیون نفر در جهان و مرگ بیش از ۲۵۸ هزار نفر شده، دامن می‌زند.

به‌گفته لی گابریل، برخی روایت‌های خطرناک و نادرست روسی، آمریکا را سازنده ویروس کرونا به‌عنوان یک سلاح بیولوژیک معرفی کرده و مدعی هستند غرب و اروپا برای جلوگیری از شیوع کرونا تلاش نمی‌کنند تا کنترل دولت بر شهروندان‌شان را افزایش دهند.

این مسئول «مرکز تعاملات جهانی» همچنین گفت که روسیه و چین در تلاش هستند تا این روایت نادرست را جا بیندازند که این کشورها سرآمد جامعه جهانی در مبارزه با ویروس کرونا بوده‌اند و اروپا و آمریکا و ناتو یا توان مبارزه با کرونا را ندارند یا نمی‌خواهند جلوی آن را بگیرند.

فیلیپ ریکر نیز در این کنفرانس با اعلام این‌که روسیه از مدت‌ها پیش کارزار انتشار اخبار نادرست را آغاز کرده، گفت: «واشینگتن و ناتو توجه خود را به تهدیدات فزاینده در قلمرو اینترنتی افزایش خواهند داد.»

به‌گفته خانم گابریل، چین که خاستگاه کروناست و اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا را در دسامبر پارسال اعلام کرد، بر روی شکل‌دهی یک «روایت جهانی» برای منحرف کردن افکار عمومی از اتهامات خود درباره همه‌گیری جهانی کرونا فعالیت می‌کند.

کشورهای غربی چین را متهم کرده‌اند به این‌که در موضوع کرونا شفافیت نداشته و پنهانکاری می‌کند.

هماهنگ‌کننده «مرکز تعاملات جهانی» معتقد است که چین با مطرح کردن تئوری‌های مناقشه‌آمیز در تلاش است بذر شک بیفکند و افکار عمومی را از اتهامات علیه خود منحرف کند و این فکر را جا بیندازد که کشف حقیقت غیرممکن است.

آقای ریکر در این کنفرانس درباره تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای قطع کمک‌های مالی این کشور به سازمان بهداشت جهانی که مورد سرزنش رهبران جهانی قرار گرفت، گفت: «ترامپ همان زمان توضیح داد این سازمان به وظایف اساسی خود برای مقابله با کرونا درست عمل نکرده ‌است.»

ترامپ گفته بود: «سازمان جهانی بهداشت باید خجالت بکشد که نقش روابط‌عمومی دولت چین را ایفا می‌کند و حقیقت را درباره آن‌چه در مرکز شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان چین روی داده، بیان نکرده‌ است.»

آمریکا می‌گوید شواهدی وجود دارد که ظن وجود نقش انسانی در ساخته شدن ویروس جدید کرونا در آزمایشگاهی در ووهان چین را تقویت می‌کند.

چین و سازمان جهانی بهداشت این ادعا را رد می‌کنند و می‌گویند این ویروس به‌طور طبیعی به وجود آمده است.

بسیاری از پژوهش‌های دانشگاه‌ها و مراکز علمی اروپا و آمریکا نیز منشأ ویروس کرونا را انتقال از یک گونه جانوری به انسان اعلام کرده و گفته‌اند این ویروس دست‌ساز انسان نیست.

آقای ریکر گفت آمریکا در مورد سازمان جهانی بهداشت و مورد استفاده قرار گرفتن این سازمان توسط چین و نیز ناکامی آن در بسیاری از جوانبِ مواجهه با همه‌گیری کرونا نگران است. با این حال این سازمان فعالیت‌های مثبت زیادی نیز داشته که آمریکا از آن استقبال می‌کند و ایالات متحده نیز بزرگ‌ترین حامی مالی این سازمان بوده ‌است.

معاون موقت وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا در پایان این کنفرانس گفت: «ما کمک‌های مالی به سازمان بهداشت جهانی را متوقف کردیم تا ببینیم دقیقاً پولی که می‌دهیم، صرف چه چیزی می‌شود. و صمیمانه باید گفت ما نیز مانند همه کشورها می‌خواهیم منابع مالی خود را برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بخش سلامت کشور، خصوصاً در دوران شیوع کرونا، صرف کنیم.»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG