لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۱۷

آمریکا دو بازجوی سپاه پاسداران را به اتهام «نقض حقوق بشر» تحریم کرد


لوگو وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند از تحریم دو بازجوی سپاه پاسداران به اتهام «نقض حقوق بشر» علیه زندانیان سیاسی خبر داد.

نام این افراد علی همتیان و مسعود صفدری اعلام شده است.

بر اساس اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا، این افراد در شکنجه، تحقیر و ضرب‌وشتم فعالان سیاسی و معترضانی که در جریان اعتراضات دو سال گذشته در ایران بازداشت شده بودند، نقش داشته‌اند.

آذرماه امسال تنی چند از فعالان سیاسی و مدنی عکس دو بازجو را که در اینترنت منتشر شده بود، شناسایی کردند.

مهدیه گلرو از فعالین مدنی و مدافع حقوق زنان به تصویری در اینترنت از دیدار «جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان» با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی برخورده بود و در میان آن‌ها بازجوی خود را شناسایی کرده بود.

او در توئیتر عکس بازجوی خود را با نام مستعار «رئوف» منتشر کرد که در پی آن خبرگزاری هرانا و برخی از فعالان زندانی اسم واقعی این فرد را «علی همتیان» معروف به «رئوف» و بازجوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران عنوان کردند.

پس از افشای نام آقای همتیان، عکس دیگری از یک بازجوی سپاه منتشر شد که این عکس نیز از نشست «مدیران و محققان سازمان اسناد انقلاب اسلامی» با رهبر جمهوری اسلامی گرفته شده بود.

پس از فراخوان هرانا، تعداد دیگری از قربانیان این بازجو گفتند که نام واقعی وی «مسعود صفدری» و از بازجویان سپاه پاسداران است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید این کشور از همه ابزارها برای اعمال هزینه بر کسانی که مسئول نقض حقوق بشر در ایران هستند، استفاده خواهد کرد.

در این اطلاعیه با اعلام حمایت آمریکا از مردم ایران، از جمهوری اسلامی خواسته شده که با مردم ایران با احترام و کرامت رفتار کند.

ایران در زمینه آزادی بیان و حقوق بشر یکی از بدترین وضعیت‌ها را در جهان دارد.

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین گزارش خود از رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در ۱۸۰ کشور جهان، جمهوری اسلامی ایران را در رتبه ۱۷۳ قرار داده است.

مجمع عمومی سازمان ملل ۲۶ آذرماه امسال قطعنامه «نقض شدید و فاحش حقوق‌بشر» در ایران را تصویب کرد.

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است به شکنجه و مجازات‌های بی‌رحمانه و غیرانسانی و تحقیرآمیز پایان دهد و سرکوب سیستماتیک، دستگیری‌ها و بازداشت‌های خودسرانه مخالفان از جمله عمل ناپدیدسازی اجباری مخالفان را متوقف کند.

با استفاده از گزارش‌های وزارت خارجه آمریکا، شبکه‌های اجتماعی، هرانا، رادیو فردا/ف.ق/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG