لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۲۱:۲۸

حمله هوایی آمریکا به یک «خودرو بمبگذار انتحاری» در نزدیکی فرودگاه کابل


دود ناشی از حمله هوایی آمریکا به یک خودروی حامل مواد منفجره گروه داعش
دود ناشی از حمله هوایی آمریکا به یک خودروی حامل مواد منفجره گروه داعش

مقامات آمریکا می‌گویند یک بمبگذار انتحاری که با خودرو به مقصد فرودگاه کابل در حال حرکت بود، روز یکشنبه هفتم شهریور در حملات پهپادی نیروهای آمریکایی کشته شد.

پنج‌شنبه هفته گذشته حمله انتحاری عضوی از گروه تروریستی «خراسان داعش» منجر به کشته شدن حدود ۱۷۰ نفر، از جمله ۱۳ سرباز آمریکایی در نزدیکی فرودگاه کابل شده بود.

از آن زمان، این دومین حمله نیروهای آمریکایی به اعضای داعش است. آمریکا جمعه شب نیز علیه شاخه خراسان داعش، با نام کامل «حکومت اسلامی عراق و شام - ولایت خراسان» حمله هوایی انجام داد و اعلام کرد که دو عضو شناخته شده این گروه کشته شده‌اند.

تشدید تنش‌ها در اطراف فرودگاه کابل در حالی است که روز ۳۱ اوت، آخرین مهلت نیروهای خارجی برای تخلیه شهروندان خارجی و افغان‌های در معرض خطر از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی است.

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ایالات متحده گزارش داد که پهپاد آمریکایی از خارج از مرزهای افغانستان خودروی حامل فرد انتحاری را هدف قرار داد و آن را منفجر کرد.

او گفته است صداهای انفجارهای جانبی که شنیده شد، نشان می‌دهد که این خودرو حامل مقدار زیادی مواد منفجره بوده است.

منابع آمریکایی می‌گویند در این حمله افراد غیرنظامی کشته نشده‌اند.

تصاویر تلویزیونی منتشر شده، دود غلیظی را نشان می‌دهد که از محل خودرو هدف قرار گرفته بلند می‌شود.

آمریکا می‌گوید حملات انتحاری اخیر توسط گروه داعش خراسان انجام می‌شود و طی روزهای گذشته نسبت به حملات انتحاری یا موشکی آن‌ها هشدار داده بود. جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز هشدار داده بود که احتمالا روز یکشنبه حمله تروریستی علیه نیروهای خارجی انجام شود.

یک مقام آمریکایی به رویترز گفته است حملات انتحاری در حالی است که آخرین تلاش‌ها برای خروج شهروندان و نیروهای نظامی انجام می‌شود و هم اکنون کمتر از چهار هزار نیروی آمریکایی در فرودگاه کابل باقی مانده است.

آمریکا همچنین می‌گوید هنوز ۳۰۰ شهروند این کشور در افغانستان هستند و تلاش برای تخلیه آن‌ها ادامه دارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز گفته است یک خودرو به همراه سرنشینانش توسط موشک آمریکا هدف قرار گرفت و همه سرنشینان آن کشته شدند.

وی گفت طالبان تحقیقات پیرامون این موضوع را آغاز کرده است تا مطمئن شود آیا خودرو هدف قرار گرفته حامل مواد منفجره بوده یا نه.

آمریکا و نیروهای متحد آن تاکنون ۱۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر از شهروندان خارجی و افغان‌های در معرض خطر را از کشور خارج کرده‌اند. با این‌حال، گزارش‌ها حاکی است که هنوز ده‌ها هزار نفر که خواهان خروج از کشور هستند، بلاتکلیف مانده‌اند.

طالبان اعلام کرده که نیازی به عجله شهروندان افغانی برای خروج از کشور نیست و بعد از خروج نیروهای خارجی، آن‌ها می‌توانند هر زمان خواستند کشور را ترک کنند.

این گروه همچنین گفته است دیپلمات‌های خارجی می‌توانند در کشور باقی مانده و به فعالیت خود ادامه دهند، اما جیک سالیوان مشاور کاخ سفید روز یکشنبه اعلام کرد که سفارت این کشور در افغانستان بسته خواهد شد.

او همچنین گفت در مذاکرات آشکار و پنهان آمریکا با طالبان، این گروه قول داده است که عملیات تخلیه افراد از افغانستان با امنیت ادامه یابد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا/د.خ/ک.ر
XS
SM
MD
LG