لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۳۹

امارات و چهار کشور دیگر به عضویت غیردائم شورای امنیت درآمدند


این دومین بار خواهد بود که امارات متحده عربی به عضویت غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در می‌آید.

امارات متحده عربی، آلبانی، برزیل، گابن و غنا روز جمعه در رای گیری در سازمان ملل برای دو سال به عضویت غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل در آمدند.

کشورهای نامزد عضویت غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل نیازمند دو سوم آرای ۱۹۳ عضو مجمع عمومی این سازمان بودند.

امارات متحده عربی با ۱۷۹ رای، آلبانی با ۱۷۵ رای، برزیل با ۱۸۱ رای ، گابن با ۱۸۳ رای و غنا با ۱۸۵ رای توانستند به مدت دو سال از ابتدای ۲۰۲۲ به عضویت غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل در آیند.

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه و همکاری بین‌المللی امارات متحده عربی در بیانیه‌ای گفته است، امارات آماده است تا مسئولیت خود را در برابر فوری‌ترین چالش‌های جهان به عهده بگیرد.

وزیر امور خارجه و همکاری بین‌المللی امارات اضافه کرده است، ما به مسئولیت مهم عضویت در شورای امنیت و چالش‌های گسترده پیش روی این شورا آگاهیم و تایید می‌کنیم که امارات متحده عربی تلاش خواهد کرد تا با تلاش و عزم راسخ و مصمم به صلح و امنیت کمک کند.

امارات، آلبانی و برزیل تنها کاندیداهای مناطق خود برای عضویت در شورای امنیت بودند. غنا و گابن نیز پس از آن کناره‌گیری جمهوری خلق کنگو به عنوان نمایندگان افریقا انتخاب شدند.

این دومین بار خواهد بود که امارات متحده عربی به عضویت غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در می‌آید. امارات پیشتر در سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۷ عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل بوده است.

برزیل تا کنون ۱۰ بار به عضویت غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در آمده است. گابن و غنا نیز سه بار عضو شورای امنیت بودند. این نخستین بار است که آلبانی در شورای امنیت حضور خواهد داشت.

شیخ محمد بن زاید٬ ولیعهد ابوظبی و معاون فرماندهی نیروهای مسلح امارات نیز در توئیتی تصریح کرد دیپلمات‌های این کشور با همان روحیه تعامل و همکاری بین المللی که امارات از زمان پیدایش خود داشته، را دنبال خواهند کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد پنج عضو دائم و ۱۰ عضو غیر دائم دارد. آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه پنج عضو دائم شورای امنیت هستند.

انتخاب اعضای غیر دائم شورای امنیت به طور یکسال در میان انجام می‌شود و هر سال پنج کشور برای مدت ۲ سال انتخاب می‌شوند، به طوری که هر سال پنج عضو این شورا تغییر می‌کنند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG