لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۱۴

تلاش امارات برای گسترش سریع روابط اقتصادی با هشت کشور؛ نامی از ایران نیست


نمایی از امیرنشین دوبی

امارات دومین شریک بزرگ اقتصادی ایران بعد از چین است اما در اظهارات مقامات امارات، نامی از ایران برده نشده است. سهم ایران از تجارت خارجی امارات اندک است.

امارات از برنامه زمان‌بندی شده «سریع» برای توسعه روابط اقتصادی با هشت کشور خبر داد و اعلام کرد برخی قراردادهای اقتصادی قرار است طی شش تا ۱۲ ماه امضا شود.

ثانی بن أحمد الزيودی وزیر تجارت امارات روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور افزود که این کشور در صدد افزایش روابط اقتصادی با هند، بریتانیا، ترکیه، کره جنوبی و کشورهای دیگر است.

رویترز می‌نویسد وزیر تجارت امارات نامی از کشورهای دیگر نبرد، اما این کشور طی هفته‌های گذشته مذاکرات گسترده‌ای با اسرائیل، اتیوپی، اندونزی و کنیا آغاز کرده است.

عبدالله بن طوق، وزیر اقتصاد امارات روز دوشنبه اعلام کرده بود که روابط اقتصادی این کشور با اسرائیل تا یک دهه آینده به یک تریلیون دلار خواهد رسید. این روابط شامل تجارت دوجانبه، ایجاد شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در حوزه‌های مختلف خواهد بود.

روابط تجاری سالانه دو کشور هم اکنون حدود ۷۰۰ میلیون دلار است.

امارات دومین شریک بزرگ اقتصادی ایران بعد از چین است، اما در اظهارات وزیران اقتصاد و تجارت امارات، نامی از ایران برده نشده است. اگرچه امارات دومین شریک اقتصادی تهران است اما سهم ایران از تجارت خارجی امارات اندک است.

همزمان با اظهارات وزیر تجارت امارات، سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد در پنج ماه نخست امسال حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار بین ایران و امارات تبادل شد که نسبت به مدت مشابه، از لحاظ وزن ۲۴ درصد و از لحاظ ارزش ۵۴ درصد رشد داشته است.

امارات حدود یک سال پیش روابط سیاسی با اسرائیل را عادی کرد؛ موضوعی که با اعتراض شدید ایران مواجه شد.

امارات در پی گسترش درآمدهای غیرنفتی خود، از جمله گردشگری و تجارت است که در دوران شیوع کرونا به شدت آسیب دیده است.

آقای الزيودی می‌گوید امارات تمرکز خود را روی تقویت اقتصاد داخلی گذاشته است.

رویترز می‌نویسد این هدف بر پایه توسعه روابط با کشورهای منطقه، از جمله قطر و ترکیه استوار شده است.

وزیر تجارت امارات طی سخنرانی خود در آمریکا گفت با ایالات متحده پیرامون تعرفه گمرکی صادرات آلومینیوم و فولاد مذاکره کرده است.

با استفاده از گزارش رویترز و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG