لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۳۷

بریتانیا توافق استرداد مجرمان با هنگ کنگ را تعلیق می‌کند


دومینیک رب، وزیر خارجه بریتانیا

دولت بریتانیا روز دوشنبه تیر اعلام کرد که در پی اجرای قانون امنیتی جدید چین در هنگ‌کنگ، توافق استرداد مجرمان با هنگ‌کنگ را تعلیق خواهد داد. وضعیت هنگ کنگ تنش در مناسبات لندن و پکن را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در مورد قانون امنیتی جدید چین برای هنگ کنگ و نقض حقوق بشر در چین به خصوص رفتار با اقلیت اویغور ابراز نگرانی کرد. او افزود که برخورد دولت بریتانیا با چین قاطع خواهد بود ولی سیاست گفتگو و همکاری با آن کشور را رها نخواهد کرد.

آقای جانسون گفت:«باید یک تعادلی را رعایت کرد. من قصد ندارم که در مورد هر موضوعی واکنش چین ستیزانه نشان دهم، مثل افرادی که به طور اتوماتیک مخالف چین هستند.»

دومینیک رب، وزیر خارجه بریتانیا هم غروب دوشنبه در جلسه پارلمان این کشور گفت، تا زمانی که ما شاهد اقدامات حفاظتی شفاف در این خصوص نباشیم، ما این ترتیبات را را دوباره اجرا نخواهیم کرد، چرا که ممکن است از این توافق سوءاستفاده شود.

هفته گذشته دولت بریتانیا دراقدام دیگری که می تواند نشانه تشدید تنش با چین تلقی شود تصمیم قبلی خود را در مورد مشارکت هوآوی، شرکت چینی فناوری های ارتباطی در توسعه سیستم «فایو جی» پس گرفت. در ماههای اخیر تحت تاثیر تنش در مناسبات کشورها غربی با چین نگرانی های امنیتی درمورد مشارکت این شرکت چینی در زیرساخت های ارتباطی افزایش یافته است.

دولت بریتانیا از ابتدا مخالفت شدید خود با اجرای قانون امنیتی جدید چین در هنگ کنگ را اعلام کرد و آن را نقض توافق دو کشور هنگام تحویل اداره امور هنگ کنگ به چین دانست. در آن توافق تضمین شده که هنگ کنگ براساس مقررات موسوم به «یک کشور، دو سیستم» اداره شود و آزادی های سیاسی و مدنی از جمله استقلال قوه قضایی محترم شمرده شود.

دولت بریتانیا در عین حال اعلام کرد که موضوع دادن گذرنامه بریتانیایی و تابعیت ویژه به ساکنان هنگ کنگ را بررسی خواهد کرد.

چین به این موضوع واکنش شدیدی نشان داده و سفیر آن کشور در لندن این تصمیم را «دخالت آشکار در امور داخلی چین» توصیف کرد.

سفیر چین روز یکشنبه در مصاحبه ای با شبکه خبری بی بی سی گفت:«بریتانیا به ساز آمریکا می رقصد» و ادعاهای مربوط به نقض حقوق اویغورها و بدرفتاری با این اقلیت را تکذیب کرد.

او در بخش دیگری از این مصاحبه دولت های غربی را به تشدید بحران درمناسبات با چین متهم کرد و افزود:«موضع چین هیچ تغییری نکرده، این کشورهای غربی به رهبری آمریکا هستند که این فضای موسوم به جنگ سرد با چین را آغاز کردند.»

منبع آسوشیتدپرس؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG