لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۵۲

هشدار دوباره وزارت خارجه بریتانیا در مورد سفر به ایران


نقشه‌ای که وزارت خارجه بریتانیا برای هشدار سفر به ایران منتشر کرده است.

در هشداری تازه به شهروندان بریتانیا، وزارت خارجه این کشور روز جمعه، ۲۳ فروردین‌ماه، علاوه بر تاکید بر سیل فراگیر، بار دیگر به دوتابعیتی‌ها در مورد سفر به ایران هشدار داد.

این وزارتخانه روز جمعه به تمامی شهروندان دوتابعیتی ایرانی و بریتانیایی هشدار داد که اکیدا از سفر به ایران خودداری کنند، «مگر در موارد ضروری».

این دومین هشدار وزارت خارجه بریتانیا در کمتر از یک سال گذشته به دوتابعیتی‌هاست.

در شهریورماه سال گذشته نیز لندن به شهروندان دوتابعیتی ایرانی و بریتانیایی توصیه کرده بود که حتی‌المقدور از سفر به ایران پرهیز کنند، چرا که در صورت دستگیری آنان لندن توانایی چندانی برای آزادی آنها ندارد.

وزارت خارجه بریتانیا در وب‌سایت خود دو نقشه منتشر کرده و در آنها چند منطقه را مشخص و توصیه کرده که اتباع بریتانیا، چه تک‌تابعیتی و چه دوتابعیتی،‌ اصلا به آنها سفر نکنند.

تا صد کیلومتری مرز ایران و افغانستان و تا ده کیلومتری مرز ایران و عراق از داخل خاک ایران از جمله این مناطق هستند.

به شهروندان بریتانیا همچنین توصیه شده است که به استان سیستان و بلوچستان نیز سفر نکنند.

جدا از این مناطق، سفر به باقی نقاط ایران برای تمام بریتانیایی‌ها، به استثنای دوتابعیتی‌ها، امن توصیف شده است.

بازداشت شهروندان دوتابعیتی بریتانیایی در ایران چند سالی است که روابط لندن و تهران را با چالش‌هایی مواجه کرده است.

در این میان نازنین زاغری رتکلیف یکی از برجسته‌ترین این شهروندان است که به اتهام تلاش برای براندازی حکومت ایران بازداشت شده و نزدیک به سه سال است که در زندان به‌ سر می‌برد.

خانم زاغری کارمند بنیاد خیریه تامپسون رویترز بود و رایزنی‌های وزیران خارجه پیشین و کنونی بریتانیا با مقامات جمهوری اسلامی برای آزادی وی تاکنون کارساز نبوده است.

در بیانیه جدید وزارت خارجه بریتانیا بار دیگر تاکید شده است که ایران دوتابعیتی بودن را به رسمیت نمی‌شناسد و از این جهت به شهروندان ایرانی و بریتانیایی،‌در صورت بازداشت، به سختی دسترسی کنسولی خواهد داد.

این وزارتخانه در بیانیه خود همچنین به بارش شدید و سیلاب‌هایی اشاره می‌کند که نزدیک به یک ماه است اکثر استان‌های ایران را تحت تاثیر قرار داده و ده‌‌ها کشته بر جای گذاشته است.

منابع: وب‌سایت وزارت خارجه بریتانیا، رادیوفردا/ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG