لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۳۷

کشتی توقیف‌شده بریتانیا بندرعباس را به قصد آب‌های بین‌المللی ترک کرد


یک شرکت ردیابی نفتکش‌ها روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که این کشتی دیگر در بندرعباس نیست

ساعتی پس از پیام یک پایگاه ردیابی کشتی‌ها، خبرگزاری ایرنا به نقل از یک مقام رسمی تایید کرد که کشتی توقیف‌شده بریتانیا با نام استنا ایمپرو روز جمعه، پنجم مهرماه، بالاخره بندرعباس را ترک کرد.

این خبر را ابتدا خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از پایگاه اطلاعات و ردیابی کشتی‌ها، ریفینیتیو، گزارش کرد.

حال خبرگزاری ایرنا به نقل از اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان می‌گوید که استنا ایمپرو «ساعت ۹ صبح امروز جمعه از لنگرگاه بندرعباس، حرکت خود را به سوی کریدور بین‌المللی ترافیک دریایی خلیج فارس آغاز کرد».


ساعتی پیش وب‌سایت ردیابی تنکرترکرز نیز در پیامی توییتری تایید کرد که سیستم این کشتی بار دیگر آن‌لاین شده و هم‌اکنون در حال حرکت است.

با این حال استنا ایمپرو دو روز پس از آن سواحل ایران را به قصد آب‌های بین‌المللی ترک می‌کند که سخنگوی وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که مراحل رفع توقیف این کشتی نهایی شده است.

این نفتکش روز ۲۸ تیر توسط نیروهای سپاه پاسداران در دریای عمان توقیف شد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت این سازمان نوشته بود که نفتکش بریتانیایی روز ۲۸ تیرماه پس از برخورد با یک کشتی ماهیگیری ایرانی، بدون این که به هشدارهای نیروهای ایرانی توجه کند، قصد فرار داشت که توقیف شد.

این در حالی است که پیشتر برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران گفته بودند این اقدام در واکنش به توقیف ابرنفتکش ایران گریس ۱ در تنگه جبل‌الطارق انجام شده است.

در همین زمینه ایرنا نوشت: «با وجود رفع توقیف این شناور، همچنان پرونده آن در مراجع قضایی ایران باز است و روند دادرسی به تخلفات و اعلام نتایج نهایی آن ادامه دارد.»

پس از ۷۰ روز توقیف و لنگر انداختن در بندرعباس، خدمه کشتی استنا ایمپرو با دادن تعهد کتبی توانستند این بندر را ترک کنند.

اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن تایید این خبر اعلام کرد: «فرمانده و خدمه کشتی تعهد رسمی و کتبی داده‌اند که هیچ ادعایی ندارند.»

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا و رویترز، رادیوفردا/ ف. دو.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG