لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۱۰

اوکراین: ترکیه کشتی روسیه حامل غلات اوکراینی را توقیف کرده است


کشتی ژیبک ژولی با پرچم روسیه در بندر کاراسو

سفیر اوکراین در ترکیه روز یکشنبه گفت که مقامات اوکراین یک کشتی روسی حامل «غلات دزدیده شده از اوکراین» را توقیف کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز بر اساس اسنادی که به آن دست یافته است می‌نویسد، اوکراین در روزهای اخیر از ترکیه خواسته بود که کشتی ژیبک ژولی با پرچم روسیه را توقیف کند.

گزارشگران رویترز روز یکشنبه کشتی ژیبک ژولی را مشاهده کرده‌اند که در یک کیلومتری ساحل و در خارج از بندر کاراسو لنگر انداخته و نشانی از خدمه کشتی در عرشه آن دیده نمی‌شود.

واسیل بودنار،سفیر اوکراین، در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی این کشور گفت: «ما همکاری کاملی با یکدیگر داریم. این کشتی هم‌اکنون در ورودی بندر توقف کرده و مقامات گمرک ترکیه آن را توقیف کرده‌اند.»

بودنار گفت که سرنوشت این کشتی در جلسه‌ای که بازرسان روز دوشنبه خواهند داشت مشخص می‌شود و اوکراین امیدوار است که این محموله غلات را مصادره کند.

اوکراین می‌گوید روسیه با تسخیر هر منطقه‌ای در این کشور غلات آنجا را می‌دزدد و بخشی از آن را نیز برای فروش به ترکیه فرستاده است.

اوایل تیر ماه مولود چاووش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه، اطمینان داد که کشورش در مورد ادعاهای مربوط به «سرقت» غله اوکراین توسط روسیه تحقیق می‌کند و اجازه نخواهد داد این غلات وارد ترکیه شود.

روسیه و اوکراین در مجموع حدود یک سوم غلات جهان را تأمین می‌کنند. از زمان شروع تهاجم نظامی روسیه به دلیل محاصره بنادر اوکراین در حاشیه دریای سیاه صادرات گندم و روغن آفتابگردان از این کشور متوقف شده است.

سازمان ملل از اوکراین، روسیه و ترکیه خواسته است برای ترابری گندم اوکراین از طریق دریای سیاه مسیرهای امن ایجاد کنند. دولت ترکیه نیز اعلام کرده که از طرح سازمان ملل حمایت می‌کند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و رادیو فردا؛ س.ن

XS
SM
MD
LG