لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۱۱

یک پناهجوی ایرانی در اعتراض به «شکنجه» در یونان به سازمان ملل شکایت کرد


گروهی از پناهجویان در یونان در حال عبور از یک مسیر پوشیده از گل و لای

يک نهاد حقوق بشری اروپا روز چهارشنبه ۱۳ بهمن اعلام کرد به نیابت از سوی یک پناهجوی ایرانی که مدعی است در دوران بازداشت در پاسگاه‌های مرزبانی یونان چندین بار شکنجه و مورد ضرب و شتم قرار گرفته و شش بار به ترکیه بازپس فرستاده شده به سازمان ملل شکایت کرده است.

این پناهجو که با نام «پروین آ» معرفی شده و اکنون ساکن آلمان است مدعی است که نه تنها شخصا مورد شکنجه و آزار قرار گرفته است بلکه در دوره بازداشت در یونان شاهد ضرب و شتم کودکان و زنان باردار بوده است.

پروین آ این ادعاها را در یک ویدئو از پیش ضبط شده عنوان کرد که در نشست خبری مجازی «مرکز حقوق بشر اروپا» پخش شد.

این نهاد اعلام کرد که به نیابت از او شکایتی به کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد، نهاد ناظر بر اجرای معاهدات بین‌المللی در زمینه حقوق و آزادی‌های مدنی در کشورهای عضو تسلیم کرده است.

هانا حکیکی، مشاور حقوقی ارشد در «مرکز حقوق بشر اروپا»، در این نشست خبری که از آتن، پایتخت یونان پخش می‌شد گفت خانم پروین آ به دلیل بازداشت غیرقانونی در شرایط «غیرانسانی »، بدرفتاری و اخراج ناموجه از یونان شکایت کرده است.

«مرکز حقوق بشر اروپا» یک نهاد مدنی متشکل از وکلای مدافع حقوق بشر و مرکز آن در برلین است. این نهاد می‌گوید خانم پروین آ شش بار از یونان به ترکیه بازگردانده شده است ولی در سه مورد از روزهای بازداشت در پاسگاه‌های مرزبانی یونان توانسته است با تلفن همراه خود از موارد گوناگون بدرفتاری با پناهجویان عکس بگیرد.

یک کارشناس مستقل پزشکی قانونی در این نشست خبری گفت: «ما تاکنون چنین تصاویری از داخل پاسگاه‌های مرزبانی ندیده‌ایم».

خانم پروین آ افزود در جریان شش مورد اخراج از خاک یونان که در فاصله ماه‌های فوریه تا ژوئن ۲۰۲۰ روی داد، ماموران مرزبانی یونان به او دستبند زده، او را شکنجه کرده و کتک زده‌اند، به سوی او گاز اشک‌آور و گلوله شلیک کرده و نزدیک بوده که او را بکشند.

او افزود به دلیل تبعیض‌های جنسیتی از ایران گریخته است و بر این اساس کشورهای اروپایی از جمله يونان باید حق پناهندگی او را به رسمیت بشناسند.

خانم پروین آ می‌گوید شاهد ضرب‌وشتم سایر پناهجویان از جمله کودکان و یک زن باردار بوده و در سلول‌های کثیف پاسگاه‌های مرزبانی و یا کانتینرهایی که پنجره و محل ورود هوا نداشتند، زندانی شده است.

به گفته او، ماموران مرزبانی یونان تلفن‌های همراه پناهجویان را خرد و لباس‌های اضافی و غذایی که همراه آن‌ها بود را ضبط می‌کردند.

نهادهای مدافع حقوق پناهجویان و گروه‌های حقوق بشری در یونان طی سال‌های اخیر بارها از بدرفتاری و آزار پناهجویان در اردوگاه‌های ویژه نگهداری این افراد شکایت کرده‌اند ولی دولت یونان تاکنون با قاطعیت تمامی این انتقادها را رد کرده است و نهادهای مسئول در اتحادیه اروپا نیز به این شکایات واکنشی نشان نداده‌اند.

مسئول بخش اروپا در عفو بین‌الملل روز چهارشنبه گفت: «مرگ و شکنجه در مرزهای اتحادیه اروپا به بدیلی برای مهاجرت بدل شده است و فضای سیاسی فعلی در کشورهای اروپایی به راحتی این موارد فاحش از نقض حقوق بشر را نادیده می‌گیرد».

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG