لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۱۷

شورای امنیت پیشنهاد روسیه برای محدود ساختن ارسال کمک به سوریه را رد کرد


قطعنامه پیشنهادی روسیه که ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به شمال غرب سوریه را محدود به یک گذرگاه مرزی با ترکیه می‌کرد، در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد رای نیاورد.

این قطعنامه دست‌کم به ۹ رای موافق از میان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت نیاز داشت اما تنها چهار کشور روسیه، چین، ویتنام و آفریقای جنوبی به آن رای مثبت دادند.

در برابر، ۷ کشور ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، بلژیک، استونی و جمهوری دومینیکن با آن مخالفت کردند و چهار کشور تونس، نیجر، اندونزی و سنت وینسنت و گرنادین‌ها نیز به آن رای ممتنع دادند.


روسیه این قطعنامه را پس از وتوی پیش‌نویس قطعنامه دیگری که آلمان و بلژیک با همکاری یکدیگر تهیه کرده بودند، به شورای امنیت ارائه داد. قطعنامه این دو کشور اروپایی تاکید می‌کرد که ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه همچنان از دو گذرگاه مرزی با ترکیه انجام شود، اما این قطعنامه روز سه‌شنبه وتو شد.

دستور کنونی شورای امنیت به سازمان ملل در رابطه با ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه روز جمعه منقضی می‌شود و از این رو آلمان و بلژیک می‌خواهند یک قطعنامه دیگر پیشنهاد کنند که بر اساس آن باز هم ارسال کمک‌ها به سوریه از دو گذرگاه مرزی ترکیه انجام می‌گیرد، اما این بار مدت زمان آن از یک سال به ۶ ماه کاهش می‌یابد.

روسیه و چین می‌گویند که نیازی نیست ارسال کمک‌ها از طریق آن گذرگاه‌های مرزی انجام شود، چرا که مناطق مورد اشاره از داخل سوریه نیز قابل دسترس هستند. اما مارک لوکاک، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسان‌دوستانه هشدار داده که این دو گذرگاه مرزی «برای میلیون‌ها شهروند غیرنظامی که سازمان ملل از طریق دیگری نمی‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد، حیاتی است».

روسیه ژانویه امسال با تهدید به استفاده از حق وتوی خود، شورای امنیت را وادار کرد قطعنامه‌ای را به تصویب برساند که بر اساس آن تعداد گذرگاه‌های مرزی برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به شمال غرب سوریه به دو گذرگاه تقلیل می‌یافت. این مناطق به طور عمده هنوز تحت اختیار شورشیان هستند.

مسکو همچنین توانست مدت زمان اجرای این قطعنامه را نیز به ۶ ماه برساند در حالی که قطعنامه‌های شورای امنیت در این زمینه از سال ۲۰۱۴ تاکنون یک ساله بوده است.

قطعنامه پیشنهادی روسیه می‌گوید اگر کمک‌رسانی‌ها از طریق نقطه مرزی تحت کنترل دولت بشار اسد، منطقه باب‌السلام، انجام گیرد، کیفیت بهتری پیدا می‌کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG