لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۱۸

کارشناسان سازمان ملل از ایران خواستند اعدام حسین شهبازی را متوقف کند


کارشناسان سازمان ملل می‌گویند در گذشته نیز نگرانی خود را در مورد اعدام حسین شهبازی با حکومت ایران در میان گذاشته‌اند.

تعدادی از کارشناسان مستقل سازمان ملل روز پنجشنبه ۲۳ دی با انتشار بيانيه‌ای از حکومت ایران خواستند اعدام حسین شهبازی را که به جرم قتل همکلاسی خود در سال های نوجوانی محکوم شده است، متوقف کنند.

این کارشناسان در بیانیه‌ای گفتند: «ما از حکومت ایران می‌خواهیم که اعدام حسین شهبازی را بلادرنگ و به طور دائمی متوقف کرده و براساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر مجازات مرگ را در مورد او لغو کند».

حسین شهبازی که اکنون ۲۰ ساله است در سال ۹۷ و هنگامی که ۱۷ ساله بود به اتهام قتل یکی از همکلاسی‌های خود در یک دعوای چهار نفره بازداشت شد.

چهار کارشناس مستقل سازمان ملل در زمینه حقوق کودکان، اعدام‌های غیرقانونی، شکنجه و وضعیت حقوق بشر در ایران، در بخش دیگری از بیانیه خود یادآوری کرده‌اند که دادگاه در جریان بررسی این پرونده به اعترافاتی تکیه کرده است که تحت شکنجه از متهم اخذ شده است.

این کارشناسان که از سوی سازمان ملل تعیین می‌شوند ولی به نیابت از سوی این نهاد موضع‌گیری نمی‌کنند در ادامه بیانیه خود افزودند که حسین شهبازی به مدت ۱۱ روز بدون داشتن حق ملاقات با وکیل و یا خانواده توسط پلیس بازجویی شده است.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند حکم اعدام حسین شهبازی قرار بود روز ۱۵ دی اجرا شود ولی به طور موقت متوقف شد. آن‌ها هشدار می‌دهند که او هنوز با خطر اعدام قریب‌الوقوع روبرو است.

این چهارمین بار است که تاریخ اعدام حسین شهبازی تعیین ولی درست قبل از اجرا به تعویق می‌افتد. کارشناسان سازمان ملل هشدار می‌دهند که تکرار این روش «موجب عذاب روانی متهم و خانواده اوست».

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند در گذشته نیز نگرانی خود را در مورد اعدام حسین شهبازی با حکومت ایران در میان گذاشته‌اند.

در بخشی از این بیانیه گفته می‌شود: «قوانین بین‌المللی بدون هیچ‌گونه ابهامی صدور حکم و اجرای مجازات مرگ در مورد مجرمان زیر سن ۱۸ سال را ممنوع کرده است. ایران براساس تعهدات بین‌المللی خود باید اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال را به طور کامل و دائم لغو کند».

طبق آمارهای سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری در حال حاضر حداقل ۸۵ مجرم زیر سن ۱۸ سال در ایران در خطر اعدام هستند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG