لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۰

کارشناسان سازمان ملل: موشک حوثی‌ها که به ریاض شلیک شد احتمالاً ساخت ایران بود


موشک‌های قیام، ساخت ایران

بر اساس یک گزارش «محرمانه» در سازمان ملل، موشکی که حوثی‌های شیعه یمن به سوی ریاض شلیک کردند «احتمالا به گروه صنعتی شهید باقری»، سازنده برخی از موشک‌های ایران، ارتباط داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز جمعه، دهم آذرماه، که این گزارش کارشناسان سازمان ملل را رویت کرده است، یافته‌های این کارشناسان در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته است.

یک گروه از کارشناسان سازمان ملل برای بازرسی و بازبینی قطعات به جا مانده از موشک‌های شلیک‌شده توسط حوثی‌ها در یمن ماه گذشته به ریاض، پایتخت عربستان سعودی، سفر کردند.

در گزارش این کارشناسان آمده است که یک قطعه از موشکی که روز چهارم نوامبر گذشته، حدود یک ماه پیش، شلیک شده بود «آثار لوگویی را بر خود دارد شبیه به لوگوی گروه صنعتی شهید باقری».

گروه صنعتی شهید باقری که نام آن در فهرست تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه فعالیت‌های موشکی بالیستیک ایران ثبت شده زیرمجموعه صنایع هوافضای ایران است.

این گزارش از سازمان ملل یک روز پس از آن منتشر شد که رسانه‌های دولتی عربستان سعودی روز پنج‌شنبه، ۹ آذرماه، از «رهگیری و انهدام» یک موشک دیگر خبر دادند که به جنوب غربی این کشور شلیک شده بود.

این دومین موشکی بود که نیروهای شبه‌نظامی حوثی تحت‌الحمایه جمهوری اسلامی در یک ماه گذشته به خاک عربستان شلیک می‌کنند.

نخستین موشک که به سوی ریاض، پایتخت عربستان سعودی، شلیک شد و حوثی‌ها مسئولیت پرتاب آن را بر عهده گرفتند به موجی از مناقشه و خصومت میان جمهوری اسلامی و عربستان دامن زد که دامنه آن به لبنان هم رسید و هم‌چنان ادامه دارد.

ریاض از همان ابتدا جمهوری اسلامی را در قضیه شلیک موشک مقصر شناخت و تهران را متهم کرد که این موشک را در اختیار شبه‌نظامیان حوثی قرار داده است، اتهامی که تهران رد کرد.

با این حال آن طور که خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه گزارش می‌دهند، لوگوی گروه صنعتی شهید باقری بر بقایای این موشک مشخص بوده است.

در گزارش رسانه‌ها همچنین آمده است که کارشناسان سازمان ملل کمتر از ده روز پیش در نامه‌ای رسمی به ایران نام و مشخصات تمام افراد و گروه‌هایی را درخواست کرده‌اند که قطعات این موشک برای آنها صادر شده است.

هنوز درباره پاسخ ایران به این نامه رسمی گزارشی منتشر نشده است.

در همین زمینه ماه گذشته نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل نیز بر اساس اطلاعاتی که از عربستان دریافت کرده بود گفت که یک موشک که در تابستان گذشته شلیک شده بود «از نوع موشک قیام بوده و پیش از جنگ در یمن نشانی از آن نبوده است».

این در حالی است که ایران همواره ارسال سلاح و مهمات برای گروه حوثی‌ها را انکار کرده، اما اخیرا پذیرفت که در یمن «حضور مستشاری» دارد.

ارسال سلاح برای حوثی‌ها هم مخالف تحریم تسلیحاتی یمن از سوی سازمان ملل است و هم نقض تحریم فروش تسلیحات توسط ایران.

یک ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ برای حمایت از دولت عبدربه منصور هادی و مقابله با شبه نظامیان شیعه حوثی عملیات نظامی خود در یمن را آغاز کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG