لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۰۸

نهاد حقوق بشری سازمان ملل در مورد شاهزاده لطیفه از حکومت دوبی توضیح می‌خواهد


لطیفه بنت محمد آل مکتوم (چپ) در حال صرف عذا با مری رابینسون

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه ۲۹ بهمن اعلام کرد که در مورد مفقود شدن لطیفه بنت محمد آل مکتوم، دختر حاکم دوبی، از حکومت امارات متحده عربی توضیح خواهد خواست. شاهزاده لطیفه در یک پیام ویدئویی که اخیرا منتشر شده است گفته که به دستور پدرش در یک ویلا زندانی شده است.

شاهزاده لطیفه در سال ۲۰۱۸ سعی کرد از دوبی بگریزد ولی در قایقی در نزدیکی سواحل هند توسط کماندوها دستگیر و به آن کشور بازگردانده شد.

تا روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن که برنامه «پانوراما» شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی پیام‌های ویدئویی شاهزاده لطیفه را پخش کرد هیچ اطلاعی از او در دست نبود.

در يکی از این پیام‌های ویدئویی که از قرار معلوم به شکل مخفیانه ضبط شده است، دختر ۳۵ ساله حاکم دوبی می‌گوید: «در مورد امنیت خود نگرانم».

او در پیام دیگری می‌گوید: «واقعا مطمئن نیستم که از این وضعیت جان سالم بدر ببرم».

بی بی‌سی گفته است که این پیام‌های تصویری طی چند ماه و بوسیله تلفنی ضبط شده که او حدود یک سال و پس از دستگیری به صورت مخفیانه دریافت کرده است.

مارکوس اسابری، یکی از اقوام لطیفه که در لندن زندگی می‌کند به بی‌بی‌سی گفت: ارسال پیام‌ها از حدود شش ماه پیش متوقف شده و از آن زمان تاکنون هیچ خبری از او در دست نیست.

او افزود: «می‌ترسم که تلفن او را پیدا کرده باشند و اکنون نگران امنیت او هستم».

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه گفت این اخبار جدید در مورد شاهزاده لطیفه را با حکومت امارات متحده عربی در میان خواهد گذاشت.

سخنگوی این نهاد در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی افزود: «پس از بررسی دقیق پیام‌های ویدئویی و ادعاهای دیگری که در این زمینه مطرح شده سایر نهادهای حقوق بشری سازمان ملل نیز ممکن است در این موضوع دخالت کنند».

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، این پیام‌های ویدئویی را «بسيار نگران‌کننده» خوانده و گفته است که لندن از تحقیقات سازمان ملل حمایت می‌کند.

او افزود دولت بریتانیا نگران وضعیت شاهزاده لطیفه است ولی چون او شهروند بریتانیا نیست دولت این کشور نمی‌تواند کار چندانی انجام دهد.

شیخ محمد آل مکتوم حاکم و خانواده سلطنتی دوبی گفته‌اند شاهزاده لطیفه در محیط خانواده امنیت کامل دارد.

دفتر روابط عمومی حکومت امارات در دوبی حاضر نشد به سئوالات خبرگزاری آسوشیتدپرس در این زمینه پاسخ دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در سال ۲۰۱۸ گزارش داد که شاهزاده لطیفه با کمک یک جاسوس سابق فرانسه و یکی از دوستانش با کشتی از دوبی گریخته است ولی کماندوهای اماراتی او را در نزدیکی سواحل هند بازداشت کرده‌اند.

فرار و بازداشت شاهزاده لطیفه به وجهه حاکم دوبی و خانواده او لطمه شدیدی زد.

گزارش می‌شود که شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و معاون ریاست امارت متحده عربی، از چند همسر خود ده‌ها فرزند دارد. برخی از فرزندان او در رسانه‌های محلی و شبکه‌های اجتماعی حضور پر رنگی دارند ولی دیگران به ندرت دیده می‌شوند.

زندگی خانواده حاکم دوبی در سال ۲۰۲۰ نیز خبرساز شد. یک دادگاه بریتانیایی در حکم خود اعلام کرد که حاکم دوبی علیه یکی از همسران سابق خود کارزار تهدید و ارعاب به راه انداخته و دستور ربودن دو دخترش از جمله لطیفه را صادر کرده است.

حکم دادگاه عالی بریتانیا در پرونده مربوط به دعوای حقوقی بر سر صیانت فرزندان بین حاکم دوبی و یکی از همسران سابقش، شاهزاده هیا، دختر ملک حسین پادشاه متوفی اردن صادر شد که از سال‌ها پیش ساکن بریتانیاست.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG