لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۱۶

رویترز: کارشناسان سازمان ملل حوثی‌ها را مسئول حمله خونین اخیر به فرودگاه عدن می‌دانند


حمله به فرودگاه عدن در لحظه‌ ورود اعضای دولت عبدربه هادی منصور به این فرودگاه انجام شد

دو منبع دیپلماتیک به خبرگزاری رویترز گفتند، گروه کارشناسان سازمان ملل در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده شورشیان حوثی مسئول حمله اخیر به فرودگاه عدن هستند که هنگام ورود اعضای دولت یمن به این فرودگاه انجام شد و ۲۲ نفر در جریان آن جان باختند.

به گفته این منابع دیپلماتیک، کارشناسان سازمان ملل روز جمعه در نشستی غیرعمومی یافته‌های خود را در اختیار این سازمان قرار دادند، اما روسیه مانع انتشار آن شد.

حوثی‌ها که نیروهای متحد ایران محسوب می‌شوند، هر گونه مسئولیت در این حمله را رد کرده‌اند.

رویترز می‌نویسد، این دیپلمات‌ها مشخص نکردند که چرا روسیه مانع انتشار عمومی این گزارش شده است. نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد نیز از پاسخ دراین باره خودداری کرد.

این گزارش در مقطع حساسی برای دولت جو بایدن به سازمان ملل ارائه شده است، زمانی که واشینگتن و سازمان ملل حوثی‌ها را تحت فشار قرار داده‌اند تا طرح صلح عربستان سعودی را بپذیرند. دولت یمن که سازمان ملل آن را به رسمیت می‌شناسد، این طرح را پذیرفته، اما حوثی‌ها می‌گویند که انتظاراتشان را برآورده نمی‌کند.

گزارش کارشناسان سازمان ملل می‌گوید که حوثی‌ها از دو منطقه که تحت کنترل آنها بوده است با موشک فرودگاه عدن را هدف قرار دادند. یکی از این مناطق فرودگاهی در شهر تعز و دیگری یک مرکز پلیس در شهر دمار بوده است.

به گفته این کارشناسان، موشک‌ها از همان نوعی است که حوثی‌ها قبلا در حملات خود از آن استفاده کرده‌اند.

حمله به فرودگاه عدن در لحظه‌ ورود اعضای دولت عبدربه هادی منصور به این فرودگاه انجام شد. اعضای دولت آقای هادی با هدف پیوستن به جدایی‌طلبان جنوب یمن و تشکیل یک کابینه جدید وارد این بندر شدند.

اگرچه هیچ کدام از وزرا در این حملات کشته نشدند، اما برخی مقامات دولتی و سه عضو کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جزو کشته‌شدگان بودند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG