لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۴۸

کارشناسان سازمان ملل خواستار آزادی بهایی‌های زندانی در یمن شدند


حامد بن حیدره، رهبر بهایی‌ها در یمن که از هفت سال پیش زندانی است.

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از شورشیان حوثی در یمن خواستند همه اقلیت‌های دینی بهایی را که زندانی شده‌اند، آزاد کنند.

حوثی‌ها اعلام کرده‌اند که رهبر بهایی‌ها در یمن مورد عفو قرار گرفته و همچنین دیگر بهایی‌هایی هم که در زندان هستند، تبرئه شده‌اند. اما با گذشت حدود یک ماه از اعلام این خبر هنوز هیچ کدام آنها آزاد نشده‌اند.

از زمانی که حوثی‌ها در پی جنگ داخلی در یمن توانستند صنعا، پایتخت، را تصرف کنند همواره نگرانی‌هایی درباره برخورد آنها با اعضای جامعه اقلیت بهایی وجود داشته است.

اواخر ماه مارس، مهدی المشاط از مقامات ارشد شورشیان حوثی در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد که دستور به آزادی حامد بن حیدره، رهبر بهایی‌ها، و پنج نفر از بهایی‌های بازداشت شده را داده است، امری که با استقبال فعالان و گروه‌های مدافع حقوق بشر مواجه شد. ولی با عدم آزادی آنها این نگرانی به وجود آمد که سران حوثی از تصمیم خود منصرف شده‌اند.

کارشناسان مستقل شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای عنوان کردند: «ما توصیه جدی می‌کنیم که مقامات [حوثی] از تصمیم خود برای عفو و آزادی [اعضای جامعه بهایی] که به صراحت آن را اعلام کرده بودند، بازنگردند».

این بیانیه تاکید می‌کند که عقبگرد از این تصمیم به معنای «نقض حقوق اساسی» آن افراد خواهد بود.

بن حیدره، رهبر جامعه بهایی در یمن، هفت سال پیش توسط نیروهای دولت منصور عبد ربه هادی دستگیر شد. منصور عبد ربه هادی خود در پی جنگ داخلی از صنعا گریخت، اما بن حیدره همچنان پشت میله‌های زندان ماند.

دادگاه حوثی‌ها سال ۲۰۱۸ بن حیدره را به مرگ محکوم کرد که واکنش فعالان حقوق بشر را به دنبال داشت.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG