لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۲۰

یونیسف برای پرداخت مستقیم حقوق آموزگاران افغانستان روش ويژه‌ای راه‌اندازی می‌کند


از زمان تصرف قدرت توسط طالبان در اواسط مردادماه خدمات عمومی در افغانستان به خصوص بهداشت و آموزش و پرورش وضعیت بحرانی پیدا کرده‌اند.

یونیسف روز چهارشنبه ۱۲ آبان اعلام کرد که با توجه به قطع کمک‌های جامعه بین‌المللی به دولت طالبان قصد دارد سیستم ویژه‌ای برای تامین مستقیم حقوق آموزگاران افغانستان راه‌اندازی کند.

جانت وگلار، مسئول امور آموزشی افغانستان در یونیسف به خبرگزاری رویترز گفت: «یونیسف یک سیستم ویژه برای پرداخت مستقیم حقوق آموزگاران افغانستان بدون انتقال این پول به ادارات دولت فعلی راه‌اندازی خواهد کرد».

او افزود: «یونیسف به زودی ثبت‌نام آموزگاران تمامی مدارس دولتی را آغاز خواهد کرد. بهترین راه کمک به آموزش دختران در افغانستان ادامه حمایت مالی از آموزگاران است و ما از تمامی اهداءکنندگان کمک مالی به افغانستان می‌خواهیم دختران افغان را به حال خود رها نکنند».

از زمان تصرف قدرت توسط طالبان در اواسط مردادماه خدمات عمومی در افغانستان به خصوص بهداشت و آموزش و پرورش وضعیت بحرانی پیدا کرده‌اند.

اکثر کشورهای جهان کمک‌های خود به افغانستان به استثنای مواردی که از طریق نهادهای امدادرسانی و انساندوستانه هزینه می‌شود را قطع کرده‌اند. بخش اعظم کمک‌های این نهادها نیازهای عاجل مثل آرد و سرپناه موقت برای آوارگان را تامین می‌کند و اکثر کارکنان ادارات دولتی از جمله آموزگاران در ماه‌های اخیر حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

میلیاردها دلار ذخایر ارزی افغانستان نیز در بانک‌های خارجی مسدود شده است.

جامعه بین‌المللی در مورد ممنوع شدن آموزش دختران هشدار داده است و دبیرستان‌های دختران در سال تحصیلی جدید بازگشایی نشده‌اند.

یک مقام طالبان در روزهای اخیر به خبرگزاری رویترز گفت به زودی «خبرهای خوبی» در مورد آموزش دختران بزرگسال اعلام خواهد شد و دولت در این زمینه با یونیسف و سایر نهادهای بین‌المللی مشغول همکاری است.

وحیدالله هاشمی، مسئول برنامه‌ها و کمک‌های خارجی در وزارت آموزش و پرورش افغانستان، گفت: «ما در همکاری با نهادهای بین‌المللی و به خصوص یونیسف تلاش می‌کنیم راه حل مناسبی پیدا کنیم و هر روز با آن‌ها گفت‌وگو می‌کنیم».

او افزود: «مشکل این است که از نظر اقتصادی وضعیت خوبی نداریم و از جامعه بین‌المللی، نهادهای امدادگر خارجی و به خصوص آن‌هایی که برای شرایط اضطراری بودجه ویژه‌ای دارند خواسته‌ایم که در این زمینه به ما کمک کنند».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG