لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۴۰

یونیسف و هزاران کیف مدرسه، نمادی از مرگ کودکان در جنگ 


چیدمان یونیسف در محوطه بیرونی دفتر سازمان ملل متحد در نیویورک که نمادی از مرگ هزاران کودک در جریان جنگ های سال ۲۰۱۸ است

همزمان با آغاز سال تحصیلی در بسیای از کشورهای جهان یونیسف خواستار حفاظت موثر تر از کودکان در شرایط جنگی شده است.

چیدمان یونیسف در محوطه بیرونی دفتر سازمان ملل متحد در نیویورک که نمادی از مرگ هزاران کودک در جریان جنگ های سال ۲۰۱۸ است روز یکشنبه ۱۷ شهریور ( ۸ سپتامبر) رونمایی شد.

این چیدمان دردناک شامل سه هزار و ۷۵۸ کوله پشتی و کیف مدرسه است که در چندين رديف به ترتیب سر هم قرار داده شد و یک گورستان بزرگ را یادآوری می کنند. هر یک از این کوله پشتی ها نماد مرگ بی معنای یک کودک در جریان جنگ ها و درگیریهای نظامی سال ۲۰۱۸ است.

این چیدمان که تا روز سه شنبه برپا خواهد بود همزمان با آغاز سال تحصیلی در بسیای از کشورها و در آستانه آغاز جلسات مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیام آشکاری به رهبران کشورهای جهان است. در پایان نمايش این چیدمان کوله پشتی ها به سفر خود برای کمک به آموزش کودکان نیازمند در گوشه و کنار جهان ادامه خواهند داد.

هرتيا فوره، دبیرکل یونیسف گفت:«کوله پشتی های یونیسف همواره نماد امید و فرصت های دوران کودکی بوده اند. حدود دو هفته دیگر رهبران کشورهای جهان در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد سی امین سالگرد تصویب منشور حقوق کودک را جشن خواهند گرفت. چیدمان اهمیت این موضوع را به آنها یادآوری می کند.»

طبق گزارش سالانه دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد کودکان و جنگ سال گذشته بیش از ۱۲ هزار کودک در مناطق جنگی کشته و یا معلول شده اند. این بالاترین رقم تلفات کودکان از آغاز جمع آوری این آمارها توسط سازمان ملل متحد است.

رقم ۱۲ هزار تنها مواردی که شناسایی و ثبت شده اند را در برمی گیرد و به احتمال فراوان رقم واقعی از این بیشتر است. یونیسف تخمین می زند که در یک چهارم این موارد کودکان جان خود را از دست داده اند.

در جنگ ها و درگیری های مسلحانه در کشورهایی نظیر افغانستان، جمهوری آفریقای مرکزی، سومالی، جنوب سودان، سوریه، یمن و بسیاری کشورهای دیگر کودکان سنگین ترین هزینه جنگ را می پردازند. تداوم به کار بردن تسلیحات انفجاری مثل بمباران هوایی، مین گذاری، خمپاره، حملات موشکی، تله های انفجاری، مهمات خوشه ای و توپ باران عامل بخش اعظم تلفات کودکان در جنگ و درگیری های مسلحانه است.

هنریتا فوره، دبیرکل یونیسف افزود:«همزمان با آغاز سال تحصیلی ما می کوشیم توجه افکار عمومی و رهبران سیاسی را به مرگ هزاران کودک در مناطق جنگی جلب کنیم. این ضایعات فاجعه بار برای همیشه در محيط خانواده ها، کلاس های مدرسه و جوامع در سراسر جهان احساس خواهد شد.»

«پیشرفت های شایان در زمینه دفاع از حقوق کودکان طی ۳۰ سال گذشته به وضوح نشان می دهدکه اگر اراده سیاسی لازم برای در اولویت قرار دادن کودکان وجود داشته باشد می توانیم به دستاوردهای بزرگتری برسیم.»

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG