لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۲۷

آغاز به کار مجمع عمومی سازمان ملل؛ سخنرانی ترامپ و روحانی با یک روز فاصله


نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته

هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از روز سه‌شنبه، ۲۶ شهریور، کار خود را درمقر این سازمان در نیویورک آغاز می‌کند.

بنابر برنامه‌ای که از پیش تعیین شده، سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه دوم مهر برگزار خواهد شد و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نیز یک روز بعد، سوم مهر، در این مجمع سخنرانی خواهد کرد.

در دو ماه اخیر گزارش‌هایی درباره احتمال دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای مذاکره پیرامون تنش‌های جاری بین دو کشور منتشر شده بود.

سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد که امسال رهبران کشورهای جهان علاوه بر شرکت در مباحث مجمع عمومی، در مجموعه‌ای از نشست‌ها با هدف تقویت اقدامات در زمینه «تغییرات اقلیمی»، «رشد پایدار»، «سلامت» و «صلح جهانی» نیز شرکت خواهند کرد.

این نشست‌ها در ادامه پیگیری اهداف برنامه توسعه پایدار برگزار می‌شود که سال ۲۰۱۵ میلادی توسط رهبران کشورهای جهان تصویب شد.

۱۷ هدف این طرح تأکیدی بر ضرورت مبارزه با فقر و گرسنگی، گسترش دسترسی به خدمات پزشکی، آموزش، اشتغال و عدالت درعین حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب کره زمین است.

بنابر جدول زمانی که سازمان ملل ارائه کرده، اجلاس «اقدام برای حفاظت از محیط زیست» دوشنبه یکم مهر برگزار خواهد شد.

به گفته سازمان ملل، پیامدهای تغییرات جوی زمین تشدید شده ولی با انجام اقدامات سریع می‌توان افزایش دمای زمین را به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر ازدوران ماقبل صنعتی محدود و از پیامدهای ویرانگر این پدیده پیشگیری کرد.

قبل از این اجلاس و در روز ۳۰ شهریور جلسه رهبران جوان نهادهای مدنی و فعال در زمینه محیط زیست برای ارائه طرح‌ها و راه حل‌های آنان به مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می شود.

اجلاس گسترش خدمات پزشکی نیز قرار است عصر یکم مهر برگزار شود. به گفته سازمان ملل، هدف از این اجلاس آغاز رسمی طرح‌های مربوط به تأمین خدمات درمانی ارزان، جهان‌شمول و کارا است.

جلسات مربوط به اهداف توسعه پایدار نیز در روزهای دوم و سوم مهر برگزار خواهد شد و در آنها رهبران کشورهای جهان و شماری از مسئولان و کارشناسان گزارش‌های خود در توسعه جوامع و حرکت به سوی تحقق این اهداف تا سال۲۰۳۰ میلادی را تشریح خواهند کرد.

جلسات گفت‌وگو در مورد جنبه‌های‌ مالی توسعه نیز روز چهارم مهر برگزار می‌‌شود.

در اجلاس‌های جانبی مجمع عمومی سازمان ملل رهبران و مقامات ارشد کشورهای جهان همراه با نمایندگان بخش‌های مالی و اقتصادی، راه‌های اختصاص منابع مالی و همکاری‌های لازم برای تسریع توسعه را بررسی خواهند کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG