لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۲۱

ایالات متحده ایران را به مانور غیرحرفه‌ای با هلیکوپتر در نزدیکی ناو آمریکایی متهم کرد


جان کربی، سخنگوی پنتاگون، می‌گوید که اقدام هلیکوپتر ایرانی تاثیری بر عملیات ناو اسکس نگذاشته است

پنتاگون روز دوشنبه ۲۴ آبان ایران را متهم کرد که با یکی از هلیکوپترهای نیروی دریایی خود دست به رفتاری «غیرایمن و غیرحرفه‌ای» زده به طوری که این هلیکوپتر در فاصله ۲۵ یاردی (حدود ۲۳ متری) یک کشتی جنگی ایالات متحده در خلیج عمان پرواز کرده و سه مرتبه به دور آن چرخ زده است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، گفت که هلیکوپتر ایرانی دور ناو یواس‌اس اسکس سه مرتبه چرخ زده و حتی برای لحظاتی نیز در فاصله ۱۰ پایی (حدود ۳ متری) سطح دریا پرواز کرده است.

به گغته او، این حادثه که روز پنج‌شنبه ۲۰ آبان رخ داده، هیچ تاثیری بر عملیات ناو اسکس نگذاشته است.

آقای کربی اظهار داشت: «خدمه اسکس اقدامات حفاظتی لازمی را که تصور می‌کردند لازم است بدون فوت وقت انجام دادند و درست طبق قوانین بین‌المللی عمل کردند.»

نیروی دریایی ایالات متحده به طور مرتب گزارش‌هایی را درباره آن‌چه رفتار غیرایمن و غیرحرفه‌ای نیروی دریایی ایران در خلیج فارس و خلیج عمان نامیده است، منتشر می‌کند. این گزارش‌ها بیشتر در رابطه با قایق‌های تندروی سپاه پاسداران است که به ناوهای آمریکایی نزدیک می‌شوند.

پنتاگون در یک مورد اواخر اردیبهشت ماه اعلام کرد که شناورهای گارد ساحلی ایالات متحده پس از آن که ۱۳ فروند قایق سپاه پاسداران به این شناور و دیگر کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در تنگه هرمز نزدیک شدند، با شلیک حدود ۳۰ گلوله هشدار داده است.

سپاه پاسداران اما در واکنش به این بیانیه گفت که نیروهای آمریکایی «رفتارهای غیرحرفه‌ای» داشته‌اند و شناورهای سپاه «فاصله قانونی» را رعایت کرده‌اند.

این برخوردها در حالی صورت می‌گیرد که ایران و قدرت‌های جهانی در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای هستند که پس از چند ماه وقفه روز هشتم آذر در وین از سر گرفته می‌شود. ایران و ایالات متحده در این مذاکرات به صورت غیرمستقیم با یکدیگر تعامل خواهند داشت.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ س.ن

XS
SM
MD
LG